Yevmiye 13854

Evrim konusunda söylemeye çalıştığım şu: İki market var, biri eski ürünler satıyor, köy bakkalı gibi, ezelden beridir, bildiğimizden beri aynı şeyleri söylüyor. İkincisi ise yeni açılmış, diyelim 10 yıllık. Ürünler hep değişiyor, birine iyi diyor, sonra daha başkası geliyor, bu daha iyi diyor falan. Hangisinden alışveriş edersin?

Anlattığımız hikayeleri değiştirmediğimiz …

| 5 Dakika

Ruhumda Yükselemeyen Ateş

Ruhumda yükselen ateş.

Böyle lafları sevmiyorum. Ne ruhu, ne ateşi, nereden nereye neden yükseliyor?

Edebiyat yapmanın komik geldiği zamanlardayız. Edebiyat yapmanın anlamsız geldiği. İnsanın edebiyatla yatıp kalkmasındaki anlam çocukluk mu, yoksa züppelik mi? Büyüklük değil, akıllılık değil, o kesin ama olana olduğundan fazla değer verme konusunda...

Eskiden bilgi sahipleri için …

| 1 Dakika

Yevmiye 13856

macOS ve iOS'ta Flowstate diye bir program kullanmaya başladım. 5-10-15-30... dakika ayarlayıp, devamlı yazıyorsunuz. Yazmayı bırakınca o zamana kadar yazdıklarınız siliniyor. Bir nevi kendine eziyet, bir nevi aklının vanalarını açmak.

Bundan sonra yazdıklarım biraz daha beyin sapından gelmiş gibi durursa bundandır. Aşağıdaki bu konudaki ilk denemelerimden, 5 dakikada yazılmış bir …

| 1 Dakika

Yevmiye 13852

İmparatorluğa Türk İsyanı isimli bir hikaye yazsam. 80-100 sene sonrasında yazılmış bir makale, halihazırdaki Kapitalist İmparatorluğa Türkiye isimli bir ülkenin kendi çapında isyan etmesi... Bunun politik incelenmesi falan.

Nasıl bitecek acaba?

Bunu notların arasında buldum. Tweet olarak yazdığımda 2017'nin Ocak ayıymış, o zamanlar hala belirsiz bir ne olacak? durumu varmış …

| 1 Dakika

Yevmiye 13851-2

Kimseyi yaslanacak kadar güçlü görmüyorum. Kimse beni taşıyamazmış gibi. Ben bir dağım, orada bulunacağıma güvenirler, deprem olsa da, sallansam da, içimden lavlar aksa da sonunda orada olacağıma ve yıkılmayacağıma. Ama ben onlara güvenemem.

Bu resim ne kadar doğru? Muhtemelen değil. Ben onlara güvenmediğim için onlar da bana güvenmiyor. Her ne …

| 1 Dakika

Yevmiye 13851

Twitter'da 1000 kişiyi takip eden birinin hala insanlıktan umudu olması çok acayip geliyor. O kadar manasız lafla karşı karşıya kalıp, beynini yorup, bir yandan da umudunu korumak.

Ben bunu yapamıyorum. Çok insanla karşılaşmak, iyi insanlar olsa dahi yoruyor ve insan sayısı arttıkça iyi olma ihtimalleri de azalıyor malum.

İyi insanlar …

| 1 Dakika

Sırrın Devleti

Devletin sırrı olmaz, sırrın devleti olur.

2013 senesinde yazdığım bir tweet'miş bu.

Muhammed Esed yeryüzündeki ilk ideolojik devletin (tarihi) İslam devleti olduğunu söyler. Pek bu kanaatte değilim, ideolojik olduğu doğru ama ilk olduğu değil.

Bütün devletler bir ideoloji üzerine kurulu. İnsanların iyi yaşam anlayışlarını da şekillendiren bir ideoloji. Zamanımızın kapitalist …

| 2 Dakika

Yevmiye 13848

Kültürpark'ta koşarak beni bu dünyadan alııınn, yanlış yere attınııızz diye bağırsam, acaba bir ambulans gelip de beni alır mı?

Bir kaçma isteği. Ortamdan sıkıldım ama kaçsam da farketmeyeceğini biliyorum. Asıl sıkıntı kendinden. Ateşini içinde taşıyana cennet yok.

Hayatın bir devrinde bütün kaygılar sona erip, bir rahatlamaya erişiyor mu insan? Kaygıdan …

| 2 Dakika

Stone and Mortar

Let us suppose there was a super-intelligent machine with godlike knowledge and superhuman abilities: would we follow its instructions? This seems possible. But if we did that, then the warnings expressed by Elon Musk, Bill Gates, Steve Wozniak, Stephen Hawking and others would have become true: computers would have taken …

| 2 Dakika

Gülenci Paradoksu

12 Ağustos 2016'da şöyle bir şey yazmışım ama yayınlamamışım. Bugün baktığımda genel manada tahminimin doğru olduğunu görüyorum.

Gülenci Paradoksu

Bir Gülenci tüm Gülenciler yalancıdır derse ne olur?

Kendisinin tövbe ettiğini söyleyenler var, onların gerçekten tövbe ettiğini nereden biliyoruz?

Bilmemiz elzem mi?

Aslında bu işin usulünde bir anormallik olduğunu başından beri …

| 2 Dakika