For 13804

Sometimes the world forgets you, sometimes you forget the world.

The latter happens to me more frequently, because the premise of the first is never complete. The world seems not to forget me, it didn't learn in the first place.

Did I felt a shock when I learned the body …

| 1 Dakika

Yevmiye 13786

I won't take my religion from any man who never works except with his mouth.

Ağzından başka bir yeriyle çalışmayan kimseden din öğrenecek değilim.

-- Carl Sandburg

Ağır bir söz ama tekrar etmekte fayda var. İnsanların inançlarını bulundukları konum belirliyor. İnsan mutlak inanç sahibi olduğunu düşünse ve hayatını inançlarına göre yaşadığını …

| 2 Dakika

Duruş ve Çelişki

Stances are unstable The antidotes to this whole process are the complete stances. Unfortunately, they too are unstable. They are unstable not because they fail to fit reality, but because they don’t offer the emotional pay-offs the confused stances do.

Once one has decided that the confused stances are …

| 2 Dakika

Murakabe 13779

Memleket hayatta kalmak için hayat kaydırmak gereken bir yer. Bizim bu kadar vahşi ve acımasız olmamız, aslında türdeşlerimize, kardeşlerimize karşı da pek o kadar merhabetli olmayışımızın sebebi genetik mi, kültürel mi, nedir?

Kültürel deyince yeni ırkçılıktan bahsetmiş oluyormuşsun. İnsanların kültürleri sebebiyle dışlanmasını söyleyenler, ırkçılık yapmıyorlarmış.

İkisi arasında çok fark var …

| 3 Dakika

Yevmiye 13748

Bu klişeler içinde kendini nasıl arayacaksın?

Kardeşime bugün biri fal bakmak istemiş. Etrafında E... adında biri çok iyi bir haber alacak demiş. Para istedi mi? dedim, istemedi dedi. Ben bu konulara inanmayı bıraktıkça, daha bir iştahla üzerime geliyorlar.

İyi haberin ne olabileceğini düşündüm. Sonu yok tabii ama beklediğim bir şey …

| 2 Dakika

İrade Kasları

İradenin sonlu olduğunu söylüyorlar. İradeni sağlıklı (ve tatsız) yemek yemeye ayırınca, twitter'ı bırakmaya ayıramıyorsun, ders çalışmaya ayırınca, okuman gerektiğini düşündüğün ama sevmediğin kitaba ayıramıyorsun, vs.

İradenin kas dokusu gibi geliştirilebilir olduğunu da söylüyorlar. Onun için oruç tutunca, kendine diğer konularda daha çok söz geçirebiliyorsun. İrade kasların güçlenmiş oluyor.

Benim irade …

| 1 Dakika

Yevmiye 13735

Fikirlerinden memnun musun?

Bazı eski yazıları okurken kendime bu soruyu sorduğum oluyor, şimdi bunu söylemek gerekli miydi?

Bunun sebebi de genelde acaba bunu söylesem birilerini kırmış olur muyum? endişesi. Neden böyle düşünüyorsun? diye soracak olsa biri, ne cevap veririm, bunu biliyorum ama bu soruların sorulmasının anlamı sen bunları düşünecek biri …

| 1 Dakika

Yevmiye 13763

Birden fazla kere az konuşuyor olmaktan dolayı övüldüm. Bunun ticarette ne kadar önemli olduğunu anlattılar bana. İlginç, çünkü bunun aleyhime bir durum olduğunu ve konuşmadığımda işimin yürümeyeceğini düşünürdüm.

Bu ikisi de doğru aslında, neyi nerede konuşmak gerektiğini bilmek lazım. Birilerine bir şey satarken, fazla konuşmak iyi değil. İnsanları dinleyip, ne …

| 1 Dakika

Murakabe 13765

Ufak bir esintide dahi hasta olan bedenin mi, ufak bir eleştiride hasta olan ruhun mu daha hassas? İnsanlara akıl veriyorsun, derinizi kalın tutun diye ama kendi cildin de hassas.

Bu da bir eleştiri mi?

Kendine yazdıkların eleştiri sayılıyorsa, evet. Bence sayılmaz, çünkü insanın kendini imtihan etmesi her zaman daha kolaydır …

| 4 Dakika

Murakabe 13755

Tor: Her gün kafandaki düşünceleri, konuşanların ağzından kağıda dökmek iyi olmaz mı?

Per: Olur ama sanki çok uzatıyormuşum, ayrıntıya boğuyormuşum gibi bir his. İnce ince dokumak gerekiyor sözü, yalınkat yazamıyorsun. Diyalogların ayrıca konunun çatallandığı yerlerde sadece birini takip edebilmek gibi bir sorunu var. Üç konuyu aynı anda işlemek mümkün değil …

| 3 Dakika