Virgül 23 Nisan

Çocuklarımız bizim inandıklarımıza, inandığımız şekliyle inanmaya devam edecek mi?

Çocuklarımız derken, sadece biyolojik olandan bahsetmiyorum, zihnine bir şekilde etki etme imkanımız olan bütün çocuklardan. Belki, bir ihtimal, kendi biyolojik çocuklarımızı kendi dünyamıza sınırlama imkanımız var ama o da çok zor, o bile çok zor.

Onlar bizim dünyamızda yaşamayacak, bizim kavgalarımız …

| 2 Dakika

Virgül 22 Nisan

İnsanlar hakkında ya iyi düşünür, ya kötü. İyi düşünüyorlarsa, zaten açıklamana ihtiyaç duymazlar, sana güvenirler, kötü düşünüyorlarsa da dinleyecek değiller, ne kadar açıklarsan açıkla, sen zaten suçlusun.

Üçüncü bir grup daha var. İki kısım değil, üç kısım. Ve ayrıca kimse kimsenin hakkında o kadar da iyi düşünmez: Hepimiz günahkar insanlarız …

| 1 Dakika

Virgül 17 Nisan #2

"Let’s say it bluntly: spending part of your life reading archives in the stacks of the Yale Library doesn’t fit the nonacademic temperament of someone who has to be aware and watch his back, say, a debt-collector for the Mafia or a pit speculator in fast commodities. (If …

| 2 Dakika

Virgül 17 Nisan

Karmaşıklık dediğimiz şey insanların zihninin sınırlı olmasından ileri geliyor, az sayıda kural tutabiliyoruz kafamızda ve bunlara sığmayan olaylara karmaşık diyoruz. Bir olayın elli sebebi varsa, bu elli sebebin hepsini saymak ve derecelendirmek mümkün değilse, karmaşık diyoruz.

Karmaşık demek insanları susturmuyor tabii, konuşmaya devam ediyoruz, başat sebebi şudur, budur, odur... Susmak …

| 1 Dakika

Pendul 17 Nisan

Nasıl kurtarmayı düşünüyorsun dünyayı sevgili E?

Ben dünyayı kurtarma konusunda kendimi yeterli görmüyorum ama kendimi kurtarabilirim, belki, bir ihtimal. İnsanların kurtarılmak istediğini düşünmüyorum ayrıca.

Bunu istiyorlar, bence, bir kurtaran olsa diye bekleyen çok insan var.

Evet ama benden değil, daha doğrusu oldukları gibi kalarak kurtarılmayı istiyorlar. Böyle bir kurtuluş yok …

| 3 Dakika

Virgül 16 Nisan #2

Bir örgüt kuruyor olsan önce neye karar verirsin?

Birincisi kadın erkek ilişkileri. Grup içinde cinsellik ne kadar rahat, ne kadar kolay?

İkinci mesele, para nereden geliyor? Paranın nasıl edinileceğini belirlemeden herhangi bir örgütün etkili olması mümkün değil.

Üçüncü mesele ise, ideoloji. Bu aslında ürün farklılaştırması babında, asıl mesele iktidarı yıkıp …

| 2 Dakika

Virgül 16 Nisan

Berber paradoksunu bilir misiniz? Bir köyde insanlar ya kendileri tıraş oluyor, ya berbere tıraş oluyor. Kendini tıraş eden başkasını edemiyor, başkasını tıraş eden de kendini tıraş edemiyor: Berber nasıl tıraş olacak?

Eğer tek berber varsa, bu sorunun cevabı yok, kendini tıraş edenler arasında olsa başkasını tıraş edemez, başkasını tıraş edince …

| 2 Dakika

Virgül 15 Nisan

İnandığınız hikayelere inanmayan insanlara ne dersiniz? Onların hakiki insanlar olmadıklarını mı? Küfür içinde yaşadıklarını mı? İnkarcı olduklarını mı?

İnsanın derdi hikayelerinin gerçekliği değil. Hikayelerin ne kadar doğru olduğuyla değil, kendisinin olmasıyla ilgileniyor. Kültürünü sonuna kadar savunmaya çalışmasının sebebi bu olsa gerek: Ben öleyim, yeter ki hikayelerim yaşasın.

Hikayelerle nasıl savaşırsınız …

| 2 Dakika

Virgül 14 Nisan

Ayağın nereye basıyor ve elinde ne var?

Gözlüğün kaç numara ve nereye bakıyorsun?

Kur'an-ı Kerim'i mi ciddiye alırsınız, Harari'nin kitabını mı? Harari'nin kitabı mı, Nutuk mu? Nutuk mu, Sagan'ın Cosmos'u mu? Sagan mı, Platon mu? Hangisini ciddiye alırsınız?

İnsan bir yere basar ve elindekini de ancak o şekilde inceleyebilir. Nezdinde …

| 2 Dakika