Levha 6 Kasım #1

10 gün önce yazmışım.

Beynimin içindeki bu uyumalısın hissini severim. Kendimi dinlemeyi ve sonunda onun dediklerini yapmamayı. Birkaç gündür, herşeyin kaybolduğunu düşündüğüm için, bir şeyler geliyor, sanırım bir değişiklik, önemli bir değişiklik havasındayım. Ama nasıl bir hava? Rüzgar, serin, yağmur da var ve beni düşündüren fırtına ihtimali.

İnsanların kendilerini anlatmasını …

| 1 Dakika

Çince Notları

Dün Udemy'de gezerken, bir Çince dersi keşfettim. Buradakilerin hemen hepsini zaten biliyordum ama kendim bir müfredat bulmaya çalışmak yerine, böyle bir dersi takip etmenin daha iyi olacağına karar verdim. Ders de güzel anlatılmış, Felix ve Ann gayet ilgi çekici ders anlatıyor.

Artık böyle konulara çalışırken, 3-5 dakika ders dinleyip, sonra …

| 7 Dakika

A- için Mektup

Yıllar yıllar önce, ilk yazılarını okuduğumdan beri aynı kumaştan kesildiğimizi düşündüğüm için yazmakta tereddüt ettim ve yine aynı kumaştan kesildiğimiz için, hayır demem mümkün değildi.

Biraz kendime yazmış gibi olacağım bunu, istediğim kadar güzel olmayacak, kıymetini de anlatmayacak. (Adaşım okuyor mu acaba? Bir sabah telefon eder mi bunun için?)

Egomuzla …

| 3 Dakika

Virgül 15 Ekim #1

Politikacılar tek millettir.

Birilerinin bir komplo kurduğundan değil, aynı çarşının bakırcıları olduklarından. Esnaflık nasıl ki birbiriyle hem rekabet etmeyi, hem dayanışmayı gerektiriyorsa, politikacılık da oy esnaflığı olarak, birbiriyle mücadelenin yanında bir yoldaşlık getiriyor.

Bir de tabii, hayatta insana en yakın gelenler, aynı arzuları duyduklarınızdır. Tayyip Erdoğan'ın kendisine oy veren çoğu …

| 1 Dakika

Virgül 14 Ekim #1

Kelimeleri yazdığında nereye gider? Bakışlar nereye gider? Kimsenin okumadığı kelimeler nereye gider? Sarhoşluk ve ayıklık nereye gider? Hangisinin hangisi olduğunu nerede bilirsin?

Hakkında yazmayacağını söylediğin birinden nasıl bahsedersin? Bahsetmezsin, belki, kendini bilmesine izin vermezsin. Onu silmen gerekir ve silmeye çalışmak, onu biraz daha kalbine kazır. Bunu bildiği için mi istemiştir …

| 1 Dakika

Aşk ve Ego

Egosuz aşk mümkün mü? Benliğini kaybetmiş birinin sevmesi? Seni seviyorum demek için bile bir ben lazım, sana tüm varlığımla aşığım demek için bir varlık.

Aşk edebiyatı bir ego yansıması gibi gelmeye başladı: Bu kadar sevdim işte, aha bu kadar, o kadar çok sevdim ki demek, aslında, bir anlamda ben bu …

| 1 Dakika

Demdeme-i Mutallik

Saçma bir iş yaptığını hiç farketti mi acaba? Hiçbir zaman yaptığının manasız ve kendine zarar verecek bir şey olduğunu düşünmemiş olabilir. Bencilliği zaten çocukları düşünmesine engel, emeline ulaşamayınca, bana doğrudan veya dolaylı olarak zarar veremeyince, yazık, iyice gözü dönmüştür herhalde.

Geçenlerde pedagogun kapısının önünde hakkımda söyleniyormuş: Çocukların okulunu bile bilmeyen …

| 6 Dakika

Levha 14324

Kaderin seni yokuş çıkmaya zorluyor ve sen her fırsatta oturacak bir taş arıyorsun. Olmadı deprem oluyor, kaçıyorsun, olmadı sel geliyor aşağıdan , kaçıyorsun. Anlamadığın, mecbur olduğunu göremediğin şu: Yükseğe çıkıp, elini eteğini bu manasız işlerden çekmek zorundasın. Basit iyilikler peşinde, herkesi memnun etmeye çalışarak geçen ömrün sonu pişmanlığa çıkıyor. İnsanlara bunu …

| 1 Dakika

Virgül 30 Eylül #1

Kulaklarım duymuyor, gözlerim bozuk, zihnim karışık ve hala dünyaya adapte olabileceğimi düşünüyorum. Ham hayal dedikleri bu olsa gerek.

Peşinden koşmayı bırakmalıyım. Büyük ölçüde bıraktım ama o beni bırakmadı. Hala benden alacağı olduğunu düşünüyor.

Geçen hafta sonu üç boyutlu bir çizgi filme gittik çocuklarla. Sağ gözüm o zamandan beri isyanda. Gözlüğümü …

| 2 Dakika

Levha 14320

Ateşli bir miskinlik. Zihnimin ırmağında yüzen kadın cesetleri. Dünyanın tüm resimleri buraya toplanmış, bir kere de kendilerine bakmam için yalvarıyor. Hepsini atmışlar ve ırmak çöple dolu.

Beynimin kıvrımlarında gezindiğin halde sana inanmak ne kadar zor geliyor. Ben olduğumu bana anlattığın halde, senin varlığını kabul etmek. Beni sakin bir bilgiyle doldurdun …

| 1 Dakika