Levha 14209

Gözlerinden ateş çıkarken, dilinden de duman çıkıyor. Konuştuğunu sanıyor ama boğulmaktan beter. Zihnini esrarlı dumanla doldurmuş, ciğerlerinden üflediği de onun buğusu.

Yedi kat altın, yedi kat gümüş. Varaklanmış sütunların üzerinden sarkan mermer kızlar. Bunların ellerinde gümüşten helkeler, su akıyor, dünya dönüyor kulenin tepesinde.

Yedi kat demir, yedi kat tunç. Ateş …

| 1 Dakika

Virgül 9 Haziran 18:00

Her durumda mutlu olan biriyle, her durumda mutsuz olan birinin karşılaşması durumunda, mutlu kişi mutsuzu mutlu edemez ama bu mutluluğunu o kadar da etkilemez. Mutsuz kişi ise mutluyu mutsuz edemediği için, daha da mutsuz olur.

Nasıl her durumda mutlu olunabilir? diyecekler için, şükürle derim, nasıl her durumda mutsuz olunur? için …

| 1 Dakika

Virgül 9 Haziran 17:40

İnsanlardan tavsiye alırken şunu düşün: Bu insanın yerinde olmak ister miydim?

Bir insanın verdiği tavsiye, olduğu yere nispetle değerlendirilmeli. Kendi pozisyonunun ne olduğunu, sorumluluklarını, acizliklerini ve becerilerini düşünmeden kabul edilecek bir tavsiye, insanın gereksiz yere zaman kaybetmesi demek.

Bunun alternatifi tabii burnunun dikine gitmek değil, kimse bana benzemiyor diyerek, herkese …

| 1 Dakika

Virgül 8 Haziran 02:30

Büyük gerilimin neden? Elindeki imkanları hakkıyla kullanabilmiş olduğundan, bunlara sonradan bakıp yeterince değerlendirdim demeyeceğinden emin olmak. Gerilim bundan kaynaklanıyor.

Her çeşit imkan olabilir. Sağlık, maddi imkanlar, zaman, insanlar... Hepsi bir yerde sorumluluk demek. Hayatını ve bu imkanları neyle harcadın?

Ancak bir yandan da bu Fear of Missing Out (FOMO) oluyor …

| 1 Dakika

Levha 6 Haziran

Öyle ama tam öyle değil.

Bütün şikayetlerin cevabı. Doğru söyledin ama tam doğru söylemedin.

İnsan neden varolduğunu arayarak yok olmaya doğru yüzüyor. Etrafımızda gördüğümüz çer çöp, bizimle beraber yüzen kurbağalar ve timsahlar, bir takım devrilmiş ağaçlara tutunabilirsek kendimizi şanslı sayıyoruz. Hayatımın anlamı işte bu yüzen ağaca çıkmaktı.

Bana kimseye muhtaç …

| 1 Dakika

Gazete 6 Haziran 2018

Çin'de 2014'ten beri kademeli olarak denenen bir sistemde, insanların sosyal kredileri (itibarları) da takip ediliyormuş. Buna göre çeşitli engellemelerle karşılaşıyorlarmış. Kişilere ve kurumlara kredi notu vermek Batı'da da mevcut ama oradakiler hem üçüncü şahısların erişimine kapalı, hem de sadece finansal açıdan değerlendiriliyor. Çin'de ise elektrik faturasını ödememe yanında, Counter Strike …

| 2 Dakika

Virgül 6 Haziran 16:10

E- dedi ki o kadar yazacak şeyi nereden buluyorsun?

Bana normal geliyor, herkesin içinden geçiyormuş da, yazamıyormuş gibi dedim. Onlar kendilerini tutmayı başarıyorlar, ben başaramıyorum, öyle bir his.

Sanırım bunun için yazdıklarımın okunduğunu ve sevildiğini duyunca şaşırıyorum. Sizin içinizde de yok mu bunlardan?

| 1 Dakika

Virgül 6 Haziran 16:00

Ayrıntılar çok önemli diyor, hepsine dikkat etmelisin.

Dikkat etmem gerekiyorsa, neden ayrıntı bunlar?

Kendin hiç dikkat etmemeyi denedin mi? Ne oldu sonunda, nereye vardın? Belki de hiç etkisi yoktur hayatında.

Herhangi bir işi yaparken --veya başkalarına salık verirken-- Pareto prensibi nerede? diye bakmak zor, çünkü düşünmek gerek o zaman. Pareto …

| 1 Dakika

Virgül 6 Haziran 15:45

Basit hazlar ve diğerleri.

Anlaşılmak bir haz ise, eğer, basit hazlardan olmamalı. Çünkü en azından anlaşılacak kadar bir söz üretmeniz lazım, ayrıca anlaşıldığını anlayacak kadar da ilgili olmak.

| 1 Dakika

Gazete 4 Haziran 2018

Markdown'da yazıp, PDF, epub gibi sair formatlara çevirmek için Typora isimli bir editör buldum.


Tam şirket için ürettiğim yazılımları GitHub'a aktarayım da artık özgür yazılımcı olayım dediğim gün, GitHub'ı Microsoft 7.5 Milyar dolara aldı. Fiyata tekrar baktım, evet, 7500 M$.

GitHub yazılımcılar dışında pek kimseye hitap etmez, versiyon takip …

| 2 Dakika