Virgül 2 Eylül

“The pious pretense that evil does not exist only makes it vague, enormous and menacing.” - Aleister Crowley

Kötülüğün olmadığına dair dindarca önkabul, onu sadece daha müphem, devasa ve tehditkar yapar.

İçimizdeki kötülüğü inkar ederek, onun ortaya çıkma imkanını reddetmiş ve kontrol edilemez, tedavi edilemez hale getirmiş oluyoruz. Kötülüğün (diyelim hasetin …

| 2 Dakika

Heftî 19#35

Ağustos 27 16:58

Zamanın kimsenin elinde olmadığı zamanları özlüyorum. Kimsenin kimseyi gereksiz yere rahatsız edemediği zamanları. Mecburiyetle terbiye edildiğimiz zamanları. Ruhumuzu kimsenin alt edemediği zamanları. İnsanlara özür borcumuzun olmadığı zamanları.

Ruhun ruhla terbiyesinden bahsedenler de var mı? Ruhumuzu maddeyle terbiye etmeye çalışıyoruz çünkü aslında ruhumuz elimizde değil, elimizdeki madde …

| 4 Dakika

Levha 14654

Sakin bir temaşa hali. Nefesimle oturup birbirimizi gözlüyoruz. Ben ona bakıyorum, o bana bakıyor, ben ona bakarken düşüncemi başka yerlere çevirirsem, o da kaybolup gidiyor. Nefes çiçek gibi, bakmazsan kuruyor, ona sakin bir ilgi gösterip fazla boğmamak lazım. Ne kontrol edecek kadar yakın, ne gözden kaçıracak kadar uzak.

Neden olduğum …

| 1 Dakika

Virgül 29 Ağustos

Yaşamakla ilgili çok değişik teorilerim var. Ne yapmak istediğimin ne anlamı var?

Ne istiyorsun? Bir şey istemiyorum. Yazla ilgili bir planım yok, kışla ilgili bir planım yok. Exlerden bir ex'in dediği gibi kimsenin okumadığı yazılar yazıp, dünyadaki vazifemi tamamlayıp gitmek istiyorum. Ruhumun parçalarını hangi tutkalla bir araya getirmek gerektiğini bulamadım …

| 2 Dakika

Gölgenin Söylediği

Yıldönmüş ölüm gibi
Yağmur yerle yarıştı
Bulut gökle bakıştı
Yıldöndü bir dün gibi.

Zaman akmış ben kara
Sevinç damarlarım yara
Yer akmış gök kazınmış
Neden sustum çünkü yok
Umut yok ve hakikat
Çaldı kapımı yıkacak
Sandım evimi depremle

Senden sığındığım mağara
Işık alır gün dönünce
Umut dolar rüzgardan
Ağaçlar haber …

| 1 Dakika

Haftalık 2019-34

08-22 01:40

Dualarımı kabul etmemesinden bildim onu. Neden? Çünkü bütün dualarımı kabul etseydi, o ve ben birbirimize karışırdık. Hiçbir duamı kabul etmeseydi, o zaman da benimle inatlaştığını düşünürdüm. Bazı dualarımı kabul ediyor ve bazılarını etmiyor, ben de ettiklerine bakıp onu anladığım gibi, etmediklerine bakıp yine onu anlıyorum.

Bunun rastgele …

| 3 Dakika

Algoritmik Teknokrasi (1. Deneme)

Bu yazı uzun zamandır süründüğü için taslak olarak bırakıyorum. İsimsiz diyalog formunda, her paragraf bir tarafa ait.*

Demokrasi için ne düşünüyorsun?

Güzel olurdu diye düşünüyorum. Teorik olarak yaşandığı dönemler olmuş ama liberal formunun insanların geneli için sürdürülebilir olduğunu sanmıyorum.

Demokrasiye pek inanmıyorsun, yani.

Bir ideal olarak inanıyorum, ancak yaşayabilir olduğuna …

| 19 Dakika

Virgül 21 Ağustos #2

Bu nedir, hiçbir yerde görülmeyen bir sakinlik mi? Bu nedir, meydana gelmediğimiz bir hayat mı. Nedir, hiçbir yerden alınmayan bir yetişkinlik mi?

Hayli zaman oldu, kafam kırık, neden burada bana bir akıl vermiyorsun tane tane? Hiç mi anlamadın benim ne yapmak istediğimi? Zorunlu haller dışında hayallerimden dışarı çıkmadığımı?

Beynimin yarısını …

| 1 Dakika

Virgül 21 Ağustos

Yılların getirdiği bir fikrisabit var bende: Kadınlar kendilerine iyi davranan erkekleri değil, güçlü erkekleri tercih ediyor. Daha doğrusu iyi davranmak eğer tüm şartlar yerindeyse, makbul tabii, güçlü ve iyi davranan mı, güçlü ve kötü davranan mı derseniz, iyi davrananı tercih eder ama kadınların önemli bir kısmı da kendisine çok iyi …

| 2 Dakika

Haftalık 2019 #32

6 Ağustos

04:52

Haftalık, genel yazılar ve notlar halinde bir seri olsun bu da. Daha çok telefonda yazdıklarımı toplarım. Bilgisayardan uzakta yazdıklarımı.

İnsanlardan telefondan kitap bile yazıyormuş. Bunu 20 yıl önceki birine söylesem herhalde ne dediğimi anlamaz, açıklamak zorunda kalırım. Telefondan kitap yazmak. Birine dikte ederek mi mesela?

16 …

| 4 Dakika