Levha 14695

Anlaşıldığımı ilginç bulduğum mevsime geldim. Hayatın mevsimleri. Klişe bir söz ama insanların klişeye benim kadar düşman olduğunu sanmam, herkes ipinden tutup kendini kurtaracağı bir klişe arıyor. Ben de hayatımı yıla, artık güze dönmeye başlayan yaşlarımı da en güzel Eylül'e benzetiyorum. Bu benzetme beni buradan hiçbir yere götürmüyor.

Tensel ve tinsel …

| 1 Dakika

Levha 14695

Kararlarının ceremesini kimler çekiyor? Kimlerin eli kimlerin kaderini değiştiriyor? Kimler kimlerin işlerine kayıtsız ve kimler kimlerin peşinden ölüme gidiyor?

Ötelerde bir dünya var mı? Hepsi bizim uydurmamız mı?

Hayatın başından beri nimetle ve rüyayla, işlerin düzeni ve kaosuyla, ruhla ve maddeyle kendini hatırlatan Tanrı, yitip gitmemem için birini gönderdi. Esrar …

| 2 Dakika

Virgül 3 Ekim

İmkanları kadar üretip, ihtiyaçları kadar tüketen insanlar. Bunların nasıl bulunacağını bilmiyorum. Benim bildiğim insanlarda kötü huylarla iş yapma motivasyonu, iyi huylarla yapmaktan daha baskındır. İnsan diğergamlığından değil, hasedinden çalışır. Neredeymiş o güzel insanlar, bana hiç denk gelmediler.

İnsanın hayvani taraflarına en uygun sistem Kapitalizm, malum, üretiyoruz, bunu satıyoruz, insanlardan emeklerini …

| 3 Dakika

Levha 14690

bu yazı e- için değil. ruhumun karanlık tarafına sunmuyorum. onun adından emin değilim. kesinliklere kayıtsız değilim. eğildiğimde gördüğüm renkler dünyadan değil ve beni karanlığa doğru çekmiyorlar.

karanlıkların rahibesi suskun. beni kendine rakip saymadı. gözümün ışığını almadı. beni sarmalamadı. kendimi onunla beraber hissetmedim. kendimi hissetmedim. kendimi bilmedim. beni bilmedi. benimle olandan …

| 2 Dakika

Heftî 19#39

1

“I just bought a Mac to help me design the next Cray.” - Seymoure Cray (1925-1996) when was informed that Apple Inc. had recently bought a Cray supercomputer to help them design the next Mac.

2

Eskiden ibadetlerin kişisel faydaları için emredildiğini söyleyen bir grup vardı, efendim, namaz hareketleri vücuda …

| 2 Dakika

Virgül 29 Eylül

Biri sormuş: Neden müslümansın? Bu kadar basit bir soru mu bu? Müslüman mısın? diye başlamak lazım gelmez mi önce mesela? Öyle görünüyorum, öyle görülüyorum, öyleyim ama acaba öyle miyim? diye bir şüphenin varlığımı kemirdiğini nasıl inkar edeyim? Neden müslümansın? diye sorunca, acaba? deyişim bundan, bir de tabii neden müslümanım?

Ben …

| 2 Dakika

Tarih ve Ütopya -- E.M. Cioran (Alıntılar)

I İKİ TOPLUM CİNSİ ÜZERİNE (Uzaktaki Bir Dosta Mektup)

  • Otuzundan önce hiçbir aşırılık biçiminin büyüsüne kapılmamış birine hayran mı olmalıyım, horgörmeli miyim onu; bir aziz mi, yoksa bir kadavra olarak mı değerlendirmeliyim, bilmiyorum.

  • İçgüdülerimize karşı bir meydan okuma, kısa ve mucizevî bir başarı, derin icaplarımızın karşı kutbundaki bir istisna hali …

| 10 Dakika

The Politically Incorrect Guide to Capitalism - Robert P. Murphy (Quotes)

The “progressive” Herbert Hoover

  • Whereas the American economy had purged itself of previous depressions generally within a year or two, the Great Depression lingered partly because wages were held above their natural market-clearing levels. Workers could not be rearranged in light of the new circumstances because the primary method of …

| 8 Dakika

Virgül 27 Eylül #2

Cal Newport'un So Good They Cannot Ignore You kitabını dinledim. Blogunda anlattıklarını biraz daha çeşitlendirip anlatmış, zaten bildiğimiz konular, büyük ölçüde.

20-30 yıldır takip ettiğim bir tutku akımı var, başarılı olmanın yolunun tutku olduğunu söyleyen. Bir işi tutkuyla yaparsan, o işte başarılı olursun ve bu sayede özgür ve rahat yaşarsın …

| 2 Dakika

Levha 14683

Hangi kelimelerin benimle beraber bu havayı teneffüs ettiği konusuda bir fikrim yok.

Hayatın kendisinden daha alımlı bir şey varsa hayallerdir. Pırıltılı bir iddia kabilinden olacak ama dünyayı nasıl algılamak gerektiğini de hayallerden öğreniriz.

Hiçbir yerde karşımıza çıkmayan kavramların saklandığı bir dolap olmalı. nasıl bir dolapsa bizi hep aynı kavramlarla yüzyüze …

| 1 Dakika