Virgül 15 Nisan

İnandığınız hikayelere inanmayan insanlara ne dersiniz? Onların hakiki insanlar olmadıklarını mı? Küfür içinde yaşadıklarını mı? İnkarcı olduklarını mı?

İnsanın derdi hikayelerinin gerçekliği değil. Hikayelerin ne kadar doğru olduğuyla değil, kendisinin olmasıyla ilgileniyor. Kültürünü sonuna kadar savunmaya çalışmasının sebebi bu olsa gerek: Ben öleyim, yeter ki hikayelerim yaşasın.

Hikayelerle nasıl savaşırsınız …

| 2 Dakika

Virgül 14 Nisan

Ayağın nereye basıyor ve elinde ne var?

Gözlüğün kaç numara ve nereye bakıyorsun?

Kur'an-ı Kerim'i mi ciddiye alırsınız, Harari'nin kitabını mı? Harari'nin kitabı mı, Nutuk mu? Nutuk mu, Sagan'ın Cosmos'u mu? Sagan mı, Platon mu? Hangisini ciddiye alırsınız?

İnsan bir yere basar ve elindekini de ancak o şekilde inceleyebilir. Nezdinde …

| 2 Dakika

Pendul 4 Nisan

1: Şurada simülasyon hipotezini konuşmuşlar.

2: Dünyanın bir simülasyon olduğunu mu, Matrix gibi?

1: Allah, yarabbi... Bu konu neden malum filmden bağımsız konuşulamıyor acaba? Çok ilginç çünkü aslında simülasyon hipoteziye anlatılan şey, filmin anlattığından farklı. Orada basit bir Hristiyanlık propagandası var, kırmızı hap, mavi hap, Trinity bilmemne... Benim bahsettiğim simülasyon …

| 3 Dakika

Virgül 2 Nisan

Modernliğin tanrılarına bize dokunmasınlar diye erkek kurban ediyoruz. Bize bulaşmasınlar ve bizi iyi bilsinler. Aydınlık geleceğe inandığımızı görsünler, eşitliğe ve kardeşliğe ve kadınlara ve ibnelere ve erkekler dışında kalan tüm varlığın üstünlüğüne.

Bu dünyayı daha çok erkekler yarattı. Erkekleri de kadınlar yetiştirmiş, desteklemiş olabilir ama medeniyet dediğimizin nasıl şekilleneceğine erkekler …

| 3 Dakika

Virgül 30 Mart

Başkaları için bir şey yapmak istiyorsan, onları düzeltmeye çalışmak yerine kendini düzelt. Bu onlara da daha faydalı olacaktır.

Bunu nerede okuduğumu hatırlamıyorum, tam ifade böyle olmayabilir: İnsanların başkalarının iyiliği için başkalarını düzeltmeye çalışması... Öğretmenlik. Akıl verme. Nasihat.. Pek sonuç verdiğini görmedim, 17 yaşındaki kardeşimi düzeltmeye çalıştım bir ara, daha çok …

| 1 Dakika

Virgül 30 Mart

Ne yapacağımı düşünerek hiçbir şey yapmamayı becerebiliyorum. Düşünmek yapmaya bir bağışıklık sağlıyor.

Herhangi bir şeyden uzak kalmak birkaç hafta kadar iyi geliyor ama sonra onun yerine beni darlayan başka şeyler buluyorum. Temel itki aynı olmalı, buradaki sorunu bulmam lazım.

Belki de sorun yoktur gerçi, bu hayatın bir parçasıdır. Twitter iptilası …

| 1 Dakika

Virgül 29 Mart #2

Mustafa Kutlu'nun Ya Tahammül Ya Sefer'ini okudum. Tanıdık geldi, belki daha önce de okumuşumdur. Bilmediğim tipler değil, hala yaşayan, dava kelimesini bütün fiillerin sebebi gibi görmeye meyyal insanlardan, basit zenginlik ve imtihan karşısında yıkılıp giden tipler üretmek.

Bizim derdimiz bu mu, yoksa kendimizi aslında tarihin olağan akışı içinde şahit …

| 3 Dakika

Virgül 29 Mart

Artık bir İslamcı değilim, belki 20 yıldır böyle sayılmam. Tabii ki, insan kendisinde hatıra bırakan fikirlere sadece fikir olarak bakamıyor. Bununla beraber bazı hayallerin artık sadece bir hatıra olduğunu da kabul etmek gerek.

Gördüğüm, öğrendiğim şu oldu: Hayatı öğrenip, fikirlerinizi bunun üzerine bina ederseniz, bir ölçüde fikirlerinizin de anlamı var …

| 3 Dakika

Pendul 14500

Mantıklı insanların mantıklı tanrısı. Her şeyi bilimle izah eden insanların ona uygun yaşayan tanrısı, zencilerin tanrısı zenci, tacirlerin tanrısı tacir, savaşçıların tanrısı savaşçıdır diyen Emerson gibi, bilimsel insanların bilimsel tanrısı.

Edebiyatçıların, edebiyatçı tanrısına nazaran daha iyi değil mi? Uzun uzun hikayeler ve meseller anlatıp, bize mezmurlar okuyan tanrıdan?

Bilmem. Emin …

| 4 Dakika

Virgül 26 Mart [İrade ve Küll]

Individuals do not act so as to maximize utilities described in independently-existing functions. They confront genuine choices, and the sequence of decisions taken may be conceptualized, ex post (after the choices), in terms of “as if” functions that are maximized. But these “as if” functions are, themselves, generated in the …

| 5 Dakika