Birkaç gündür bir kitap okuyorum. Heaven is for real isminde, üçbuçuk yaşında bir çocuğun ameliyat esnasında cennete gidip gelmesini mevzu edinen bir kitap. Hristiyan cenneti tabii. İsa beni kucağına aldı ve şunları dedi diye anlatıyor çocuk, İsa babasının yanında oturuyordu, diğer yanında da Cebrail vardı diyen. (Bu kitabın filmi de varmış. Bu konudan iyi bir film çıkacağını sanmıyorum. Seyretmeye merakım yok.)

Bir müslümanın böyle bir kitabı okuması ilginç bir tecrübe. Bir yandan her duyduğuna şüpheyle yaklaşan tarafım, hikayenin tamamen uydurma olmasıyla ilgileniyor. Bizim evdeki üçbuçuk yaşındaki oğlanın ne kadar hikayeci olduğunu bildiğimden, çocuğun anne babasının hoşuna gidecek hikayeler anlattığını düşündüm. Sonunda bunların doğru düşünce olmadığına, geçenlerdeki Paris saldırısında bir takım serserilere sakal bıraktırıp, müslüman diye adam öldürtmüşler diyen birinin düşüncesine benzediğine kanaat ettim. Üstünkörü yaftalamak.

Bu kolay yolu tercih etmeyişim çocuğun gerçekten cennete gidip, İsa Mesih'le tanışıp konuştuğuna ve geri dönüp bunu anlattığına inanmamı mı emrediyor? Hayır. Çocuğun tecrübesi gerçek olsa da, tecrübenin gerisindekinin düşündüğü kadar gerçek olmadığı kanaatindeyim. Bunun da birinci sebebi, olayın fazlasıyla bilindik olması. Her şeyin İncil'e ve bilhassa Yuhanna'nın Vahyi bölümüne fazla benzemesi.

Çocuk biraz daha farklı şeyler anlatsaydı, azıcık orijinal olsaydı, biraz daha inanılır bulurdum. Fazlasıyla Hristiyanca bir hikayeye, Hristiyanlığın ipe sapa gelmek hususunda dinlerin en zayıfı olduğunu eklerseniz, insanın pek de inanası kalmıyor.

Velakin çocuğun tecrübesini de bir şekilde tefsir etmek lazım. Bu gibi olayların diğer dinlerin mensuplarının da başına geldiğini ancak bir müslümanın İsa Mesih'i burada anlatıldığı gibi görmediğine, hiçbir Budist'in Peygamberimizi rüyasında görüp iman etmediğine, hiçbir Hristiyan'ın da Thor'la alakalı bir tecrübe yaşamadığına bakarak, Ateistlerin yaptığı gibi bunların hepsinin yalan olduğunu iddia etmek ve meseleyi inkarla halletmek mümkün. Velakin burada hiçbir şey olmadığını söylemek için, inkarmetremizi hayli yükseğe çıkarmak gerekiyor.

Burada bir şey var, bu tecrübeleri yaşatan bir şey, ancak o kendini gösterdiği haliyle mevcut mu?. Beni uzaylılar kaçırdı diyen de, cennete gidip geldim diyen de benzer bir tecrübe yaşıyor ve bunların saikini bilmiyoruz. Bilmediğimizi bilirsek belki öğreniriz.