Dışardan bakınca ne kadar makul görünüyor, onlar ne yaptıysa, biz de yapalım.

Değerlerin taklidini anlıyorum, Amerikan sisteminin üzerinde oturduğu felsefeyi taklit etmenin bir mantığı var. Onlardaki hürriyet bizde de olsun demek anlamlı, ancak onlardaki sistemin bu değerleri ne kadar gerçekleştirebildiği şüpheliyken, kör ve ucuz taklitçilikle nereye kadar yol alabileceğimizi düşünmek de lazım. Taklit edilen sair sistemler için de geçerli, demokrasinin fazilet olduğuna inanmakla, şu an Batı ülkelerinde uygulananın bu fazileti gerçekleştirdiğini düşünmek farklı.

Tabii kağıt üzerinde güzel duran felsefelerin hayata tatbik edilmesi de başka bir mesele. Barış güzel bir idealdir ama ne ölçüde savaşa ve silaha ihtiyaç duyar? Demokrasi güzel bir fikirdir ama ne ölçüde insanların manipülasyonuna ihtiyaç duyar?

Amerikancılık bizi en fazla onların bulunduğu yere götürebilir. Daha iyisi olamayacağımızı baştan kabul etmek demektir bu da. Söyleyecek yeni bir sözümüz yoktur. Zahiren değilse de zihinlerde bir müstemleke olmayı hedefler. Nasıl bir hayat? sorusunu sormadan, onlar ne yapıyorsa, biz de yapalım.

Her gün yeni siyasi hastalıkları ortaya çıkan ve her sistem gibi kendi başarısı içinde mahpus ve kendi başarısı içinde çürümeye başlayan Amerikan sisteminin sonuna geldiğimizin farkındayız. Daha ötesi yoksa, bu bizim için de yolun sonu demek.