date: 2014-11-23 02:18:14 +0200

Olaylar Erdoğan'ın açıklamalarından dolayı alevlendiğinden beri neden? sorusunu soranlardan biriyim. Daha önceki yazıda olayları bilinçli olarak alevlendirmesini hayli mantıksız bulduğumu söylemiştim.

Şimdi biraz geriye gidip, o yazıda ele almadığım, biraz temenni, biraz komplo kokan şöyle bir ihtimalden bahsedeyim: Bu olaylar, PKK ile anlaşılan ve yerel yönetimlere referandum da dahil pek çok yetki tanıyan bir yasayı kolayca meclisten geçirmek için alevlendirilmiş olabilir. Yerel yönetimlere kısmî özerklik veren böyle bir yasa, bu olaylar olmasa ulusalcı ve milliyetçilerden ülkeyi santim santim bölüyorlar diye bir muhalefet görecekken, buyrunuz, gezi parkını halka soralım bahanesiyle kolayca çıkacaktır.

Bu bana diğer komplo ihtimallerinden daha makul geliyor, yine de tavrını tasvip etmiyorum ve bu işi çapulcu meselesine getirmeden de halledebilirdi. Tabii bundan sonra işin nasıl seyredeceğini ve gezi parkı muhalefetinin nasıl bir özerk yönetimler yasasına evrileceğini göreceğiz. Nihayetinde dış ülkeleri de hesaba katınca, işin Erdoğan'ın kazandığı bir adım olduğunu söylemek zor.

Tekrar edeyim, bu hayli temenni ve komplo kokan yorum tamamen yanlış olabilir ve genel olarak bu olayların bu şekilde gelişmiş olmasını tasvip etmiyorum, ancak bir kötü tarafından yönetilmeyi aptal tarafından yönetilmeye tercih ederim ve nihayetinde çıkan yasa, yerel yönetimlerin ve halkın daha çok yetki sahibi olmasını sağlayacaksa, hem eylemler, hem Erdoğan amacına ulaşmış olacaktır.

[Siyasetgede]