Lider kimdir?

Ne zaman hayal kuracağını ve ne zaman gerçeklerle yüzleşeceğini bilen kimsedir. Hayal kurup, insanları yönlendirecek ancak gerçekleri de gözünün önünden ayırmayacak.

Bu ikisini aynı kişide bulmak zor. İnsanların pek çoğu, hayal kurmayı unutacak kadar kapanda. Kafanda hayal yoksa, insanlara sadece dedikodu anlatabilirsin. Onunla en fazla beraber çürürsünüz.

Ancak hayalin fazlası da uçurur. O dedikoduların neden kaynaklandığı ve insanların hapsolduğu kapanları görecek kadar aklının başında olması gerek. İnsanlar hayalin peşine takılır ancak yürütmek için onlara gerçek sebepler sunmak gerekir.

Türkiye'de malum bir lider krizi mevcut. Erdoğan'ın rahatsız ediciliğinin sebebi, alternatifsizliğinin farkında oluşundan. Anababasının nihayetinde her istediğini yapacağını bilen çocuk gibi davranıyor bazen ve (maalesef) bu doğru. Bunun sebebi de, ortalıkta, ondan başka kimsenin bu kadar hayal kuramıyor olması.

Demokrasiler ortalamaya hitap etmenin en karlı olduğu rejimlerdir. En çok oyu ortalamaya en iyi hitap eden alır. Ancak ortalamaya hitap etmek de, büyük hayal kurma riskinden uzak durmayı gerektirir. Büyük hayaller insanları rahatsız eder. Konfor bölgesinden çıkmalarını, daha çok sorumluluk, daha çok vergi, daha çok çalışma beklediğini söylemiş olursun. Ne gereği var? çok kolay ve normal bir itirazdır.

Erdoğan'ın şansı, üçyüz senedir kompleks biriktirmiş bir topluma hitap ediyor oluşu. Ayaklarının yerle irtibatı çok kesilmediği veya devleti yeni bir dünya savaşına sokmadığı müddetçe kurduğu hayallerin anlattığı sorumluluğa heves edecek oyveren çok.

Diğer siyasi mecraların onu ekarte edebilmesi için, mıymıntılıktan daha yüksek hayaller kurabilmesi gerek. Daha iyisini anlatabilmesi ve bu anlattıklarını daha sağlam inşa edeceğinin işaretini vermesi. Bu ülkenin doymuş kesimleri, onun her söylediğine ne gereği var diyerek muhalefet ettiklerini sanıyor, ancak onun hayallerinin ötesinde bir yer olduğunu ve oraya götürebileceğini ilham etmeden onun reklamını yaptıklarıyla kalıyorlar.