Birkaç gündür dinlediğim Men on Strike (Erkekler Grevde) kitabında da geçen kırmızı hapçıların erkek hiyerarşisinde Sigma erkek nereye düşüyor diye bakayım dedim. İstediği zaman partner bulabilecek Alfa'dan başlayıp kimsenin yüzüne bakmadığı Omega'da biten erkek kastları bana pek manalı gelmiyor ama popüler kültürün bir parçası oluyor bu galiba.

Şuradaki yazıda yalnız kurt diye bahsedildiğini görünce karakteri yalnızlık olan biri olarak ilgimi çekti. Bazı Alfa davranışları sergileseler de normal sosyal hiyerarşiyi reddettikleri için Alfa sayılmazlar diyor. Hmmm, evet, mesela erkeklerin kendi kendine uydurduğu bu hiyerarşiyi reddediyor olmak bir Sigma özelliği oluyor o zaman.

Anladığım kadarıyla Alfalık dedikleri liderlik. Çeşitli memeli popülasyonlarında görülen sürü hâlinde avlanmanın insanlara yansıtılmış hâli. Bir defa Alfa'yı tespit edince, diğer sıralama da kendiliğinden oluşuyor.

Sigma işte bu hiyerarşiyi reddediyormuş. Burada mutabıkız.

Sigma erkeklerin yedi özelliğinden bahsediyor.

  • Non-Conformity. Topluma uyma konusunda isteksizlik demek oluyor. Gerçekten şu toplumun nesine uyacağım bilmiyorum.
  • Kendine yetmek. Daha bir ay oldu sanırım, kendine aşırı yeterlisin diye bir eleştiri alalı. Ben de bunu her konuda herkese bahane olarak ileri sürebilirsin demiştim, demek ki herkeste böyle bir durum yok.
  • Sosyal hiyerarşilerin parçası olmadığı hâlde onlara karışabilmek. Sanırım benimle ilgili en yanıltıcı özelliklerden biri bu. Uyumlu bir insanım. Her türden insanla, en tepedekilerden, en diptekilere, her kültürden ve görüşten insanla geçinebiliyorum ancak onlardan biri olmuyorum. Bu da doğru. Yanılttığı yer de bu uyumun bağzı kadınlarca ben bu adamı topluma uydururum şeklinde yorumlanması. Ayrılırken, boşanırken anlıyoruz pek uyumlu olmadığımı.
  • Adaptasyon yeteneği. Bu herhalde kendine yeterlilik ve sosyal uyumun getirdiği bir şey. İnsanların ekseriyetinin zahmetli bulacağı durumlara adapte olabiliyorum. Bunların çoğu mecburen oluyor ama artık mecbur olmadığım durumlara da adapte olmaya başladım. I ❤️ soğuk duş.
  • Kendine öncelik vermek. Kendi görüşlerime, fikirlerime, sağlığıma, zamanıma öncelik veririm. Bu da doğru. Ya seninkine mi öncelik verseydim?
  • Birlikteliği kendilerini yavaşlattığı için terk ederler. Bunun romantik partnerlerle ilgili olup olmadığını tam anlamadım ama insanların genel olarak beni yavaşlattığını düşündüğüm doğru. Thoreau'nun sözüydü sanırım, tek başınaysan hemen yola çıkabilirsin, berabersen beklemen gerekir.
  • Görünmez olmaya çalışırlar. Bu da doğru. Sahneden mümkün mertebe uzakta durmaya çalışıyorum. İşimde de böyle, burada da böyle, genel olarak hayatta da böyle. Yavaşlatmakla ilgisi var bunun büyük ölçüde. Eğer bir sahne merakım olsaydı buradaki yazıların çoğunu yazamazdım, çünkü çoğu sahneye uygun yazılar değil.

Test olarak sorduğu sorular da varmış.

Toplumun Alfalar konusundaki obsesyonunu anlamakta zorlanıyor musun? diyor. Evet, zorlanıyorum çünkü zaten her durumda Alfa diyebileceğimiz erkeklerin varlığına inanmıyorum. Bu daha çok bir popüler kültür öğesi gibi duruyor. Geri zekalılığı ölçmek için üretilmiş IQ testlerinden ileri zeka testi yapılamayacağı gibi, bir kısım erkeklerin kadınlarca hiç iltifata layık görülmemesinden bazılarının aşırı iltifata layık olduğu sonucu çıkmaz. Bütün kadınların istediği, her kadının kendisine evet diyeceği bir erkek tipi olduğunu sanmıyorum. Kısacası Alfa diye bir grubun varlığına inanmıyorum ama Omega diye, kadınların ilgilenilmez bulduğu bir grup olabilir gerçekten.

Sık sık akıntının tersine yüzme arzusu duyuyor musun? demiş. Evet, akıntının varlığı beni onun tersine yüzmeye zorluyor. Millet Mersin'e giderken tersine gitmekten özel bir haz duyuyorum.

Gerçekten ama hakikaten, yalnız kalmayı seviyor musun? Haha, ilk defa tanıştıklarıma kendimle ilgili anlatamadığım şeylerden biri bu olabilir, radikal içedönük unvanı verdim kendime, günde 5 kişiden fazlasıyla görüşmüyorum diyorum. Kişisel bir şey değil, sadece yalnız kalmak istiyorum.

Sigma hayat tarzının özgürlük, çekicilik ve verimlilik gibi artıları varmış. Bir kabileye/gruba mensup olmamaktan kaynaklı yalnızlık ve hayatın tek başına zor yürünmesi gibi de eksileri.

Doctor Who'daki Doktor ve Vikingler'deki Harbard dizilerdeki Sigma karakterlermiş. İyi bir Sigma olarak fazla dizi/film seyretmediğim için bilmiyorum. Muhtemelen doğrudur.

Bir aralar, kadın maceralarından artık fenalık gelince kendilerine dahil olmaya karar verdiğim ama sonra nedense bıraktığım Kendi Yoluna Giden Erkekler hareketi MGTOW (Men Going Their Own Way) mensuplarının çoğunun Sigma olduğunu söylüyor. Bundan emin değilim, benim uzaktan gördüğüm MGTOW'ların önemli bir kısmı kadınlarla iletişmeyi beceremediği için kendilerini böyle anlatıyordu. Uzanamadığı ciğerden dolayı kendi yoluna giden kediler gibi.

Ancak kendi yoluna gitme bende de mevcut, sadece bunun kadınlarla olan ilişkisi o kadar basit bir kaçış değil.

Konunun kabile ilişkileri tarafı benim için hayli aydınlatıcı oldu. Alfalar kabileleri/grupları sayesinde güçlüdür, bunun için kabilelerine yatırım yaparlar, ancak Sigmaların böyle bir derdi yoktur diyor. Bu konuda da mutabıkız.

Yazının bir yerinde Sigma blog yazısı yazarsa, bunun kaç kişi tarafından okunduğu umurunda olmaz, keyif almak için yazmaktadır diyor. Benim 15 senedir buradaki tavrımı orada örnek olarak görmek ilginç geldi.

Denk geldiğim bir Instagram postunda da zamanımızın tanrılarından Elon Musk, Sigma ilan edilmiş. Musk'ın bu özellikleri taşıyıp taşımadığını bilmiyorum, çok da sevdiğim bir figür değil kendisi ama yukarıda anlatılan özelliklere pek uyduğunu sanmıyorum. Kendi yolunda tek başına yalnız yürüyen bir adama benzemiyor.

Burada Sigmalar için içedönük Alfa, her zaman sakin ve çekingen, çok arkadaşı yok ve zaten istemiyor, insanların kendisi hakkında ne düşündüğünü önemsemiyor, derin düşünen, zeki, başkalarından onay beklemeyen, başkalarının ne yaptığını umursamayan, aptalca ve verimsiz gördüğü düzenlemelere isyan eden, yanına kolay yaklaşılmayan, kadınlarca çok çekici bulunan bir tipolojiden bahsediyor. Bazılarından o kadar emin olmamakla beraber beni Yengeç burcu erkeğinden daha doğru anlatıyor.

Karakter tasnifinin geneline karşı, adı burçlar veya Enneagram veya MBTI olsun, şüpheyle yaklaşıyorum bir zamandır. İnsanların anlatılan bir hikayede kendilerini bulmaları kolay, 12 burcun 12'sinde de kendimde bulabileceğim özellikler var ve diğer psikolojik sistemler de yalınkat geliyor. Erkeklerin sosyal hiyerarşisi de bunlardan çok farklı değil. Sigma erkeği derken hemen hemen beni anlatmış gibi geldi ama olduğum kimse olmayı, birtakım yazılardan kendi özelliklerimi keşfetmeye tercih ederim. Bu da bir Sigma özelliği olabilir ama burcum sorulunca da burçlara inanmayan bir burç varsa, o burçtanım diyorum zaten.

[Virgüller] #Alfa #Sigma #hiyerarşi #MGTOW #burçlar #erkekler #Helen-Smith