Yeni dünyada sosyal medya profillerinden ibaret kalacağız herhalde, onları sevip, onlardan nefret edeceğiz. Sosyal medya profillerine aşık olup, onlarla evlenip, onlardan boşanacağız. Ben kimim? sorusuna şu kadar takipçim var diye cevap vereceğiz.

İnsanın sosyallik ihtiyacını, fazla gerçeğe dayanmasa da en masrafsız şekilde gidermesine yardım ediyor. Kendimizi ne madden ne manen fazla masrafa sokmuyoruz, uzak tutmak istediklerimizi bir tıkla uzak tutup, yakın tutmak istediklerimize kalp kalp kalp gönderebiliyoruz. İnsan ilişkilerinin en önemli motivasyonu gelecek beklentisi, vefa insanın temel bir özelliği değil, bir şeyler beklediğimiz sürece bir insana yakın olmaya çalışıyoruz ve sosyal medya da bu birlikteliği uzun zaman sürdürmek için imkan veriyor. Bir gün buluşup yemek yeriz ve belki birbirimizi daha çok severiz ve hatta aramızda çok daha yakın şeyler olması da mümkün.

Bu bedavacı ilişki biçimleri normal olacak, eskiden insanların yemek için ekmesi, biçmesi, öğütmesi, hamur yoğurması, avlaması, toplaması, pişirmesi gerekiyordu. Şimdi on dakika ötedeki markete gidip, yapması benim için aylarca sürecek çeşitte yemek alabiliyorum. Tatları tabii ki aynı değil, sağlıklı olmadığı da söylenebilir ama kolay ve en azından zaman açısından ucuz. Sosyal medyanın ilişkileri de böyle, eskiden uzun uzun tanışmak, samimi olmak, güvenmek, yüzündeki mimikleri takip etmek gerekiyordu, şimdi profil fotoğrafına ve üç kelimelik bio'suna bakıp, bir insanla tanışmış oluyor ve onun sahurda yediği şeyleri öğrenebiliyoruz. Marketten alınan yemek gibi, internetten alınan sosyal ilişki.

Bundan şikayetçiymiş gibi yapan insanların da çoğunlukla hayatlarından memnun olduklarını düşünüyorum. Her bayram eski bayramlar edebiyatı döktürüp, tatile çıkanlar gibi, sağlıklı yemek fotoğrafı paylaşıp yine canı ne isterse onu yiyen gibi. Sosyal medyada sosyal medyayı yermek de sosyal medyada puan kazandırıyor.

Sonunda demokrasiyi demokrasi içinde, sakin sakin eleştirip, kımıl kımıl oturduğu yerden ahkam kesenler gibi, iletişimde normun sosyal medya olduğu bir dünyada, sosyal medyanın ne kadar kötü olduğunu konuşacağız. Tabii ki yerimizden kalkmadan.

[Virgüller] #insan #ilişkiler #demokrasi #sosyal-medya