Kadın cinayetleri politiktir de erkek cinayetleri apolitik midir? Kadınların cinsel kimlikleri yüzünden öldürüldüğü doğruysa, erkekler de birbirlerini sınıf kavgası, ekmek kavgası, sen bana nasıl yan baktın? kavgası, benim yerime neden park ettin? kavgası gibi sebeplerden öldürüyor. Bunlar da kadınların cinselliği kadar politik konular. Her şey ekonomiye, ekonomi politikaya bağlı. Biraz kafa yorduğumda politikaya bağlanamayacak herhangi bir konu yok, cinayetler de böyle.

Bu politik midir, değil midir konuşmasından çok, politik demenin amacı nedir? diye bakmamın sebebi bu, cinayetler politik, çözüm de kadınını eşit veya üstün olduğu, erkeklerden daha çok korunduğu bir politik düzen. Konu bir defa politikleşince, çözümün de politik olması bekleniyor.

Kadın cinayetlerinin politik çözümü olabilir mi, bilmiyorum. Hiç sanmıyorum. Politika dediğiniz kocaman bir bürokrasinin sizi el üstünde tutmasıysa, kadın cinayetlerinin sıfırlanmaya çalışıldığı bir politik düzende yaşamayı ne kadınlar ne erkekler ister. Çamaşır makinesi kurmak için eve gelen görevlinin tecavüz etmesi tehlikesini politik olarak nasıl bertaraf edebiliriz mesela? Kadının ve erkeğin her anını kaydederek. Suçu önlemenin cezayı artırmakla bir ilgisi yok, idamın uygulandığı ülkelerde cinayet olmaması lazım o zaman. Suçu önlemenin yolu insanları daha o suça niyetlenmeden engellemek. Bütün erkeklere cihaz takalım ve testosteron seviyeleri yükselince polis gelsin götürsün mesela? Ne güzel bir dünya olur. Erkek önce telefondaki uygulamadan kiminle ne süre sevişeceğini bildirecek ve o kadar süre hormon izni alacak, kadın da çıkan QR kodu okutup ben bu adama izin verdim diyecek. PVS (Penis Vajinaya Sığar) uygulaması.

Feminist öfkenin neden kaynaklandığını anlıyorum. Kadını en doğal dürtüsünden birtakım modern idealler uğruna vazgeçirirseniz, dürtünün öfkeye dönüşmesi doğal. Bu öfkenin erkeklere yönelmesi de normal, çünkü teorik olarak modern dünya kadını erkeğin elinden alıp özgürleştirdi ve modern kadın tabii ki velinimetinin sağladığı imkanlara minnettar. Bu imkanların yarattığı psikolojik boşluğu ve bu boşluğun getirdiği öfkeyi de kimi yerde ücret farkı, kimi yerde kadın cinayetleri olarak önümüze sürecek. Modern dünya da hepimizi saçma sapan robotlara dönüştürürken kadınların bu öfkesini kullanacak.

Erkeklerin de bu dünyada köle ve mağdur olabileceği ise hiçbirinin havsalasının almadığı bir şey. Evet, kadının hayatı daha sıkıntılı, daha endişeli, daha tehlikeli. Her an her yerde tacize, tecavüze, cinayete kurban gidebilir. Erkeklerin hiç akıllarına gelmeyen endişeleri var. Ancak buradan şerefsiz erkekler sonucu çıkarmak için modern dünyanın kadına sağladığı imkanlara sonuna kadar iman etmek gerek. Yoksa, bizim klasik hukukumuzda yer bulan kadın bir erkekten bağımsız yaşamamalı sonucu da çıkabilir mesela. Bunu değil de diğerini çıkarıyorsanız, zaten karar verilmiş bir politik mensubiyete cephane taşımak için malzeme arıyorsunuz demektir.

Kadınları bilmem ama suçu önlemek için her anımızı gözetleyen bürokrasiler feministlere minnettar kalacak.