Bitcoin hakkında yazsam mı diye düşünüyordum. Taleb'in kara makale dediği bir makaleyle nihai değerinin sıfır olduğunu söyledi ama bana ikna edici gelmedi. Uzun vadede her şeyin değeri sıfır. O uzun vadeye kadar ne olacağını başka şeyler belirliyor.

Gördüğüm kadarıyla Bitcoin daha çok dini bir görüş. Devletlerin elinde olmayan bir para olduğu için devlet boyunduruğundaki para piyasasına finansal kurtuluş vaat ediyor. Her dine lazım olan kurtuluş mevcut. Bunun yanında Twitter profillerine kırmızı göz yapmak gibi alametleri de var. Aralarında mezhepleri var, kimisi için Bitcoin tek yol iken, kimisi diğer coin'lerle kurtuluşa ermek mümkün diyor.

Teknik olarak merkezsiz bir banka gibi. Bir banka hesabı açtığınızda hesabınızda ne kadar para olduğunun kontrolü banka tarafından yapılır. Hesabınızda 100 lira varsa, iki kere 100 lira çekemezsiniz. Merkezi olmayan bankada da bu meseleyi çözmek gerekiyor, bunun için Bitcoin'de hesap defterleri herkesin elinde ve o defterleri herkes imzalıyor. O imzalama mekanizmasına da Bitcoin madenciliği deniyor. Bütün bu hesapları tutmak masraflı bir iş olduğu için arada bazılarına ödül olarak Bitcoin veriyor. Bitcoin emisyonu da bu şekilde artıyor, hesap defterlerini imzalarken üretilen yeni Bitcoin'le.

Bitcoin'in temelindeki bu imzalı hesap defterlerinin herkeste olmasına blokzincir (blockchain) diyorlar. Hesap hareketleri arka arkaya eklenince zincir oluyor.

Bu teknolojinin uygulandığı diğer coin çeşitlerine de altcoin diyorlar, alternatif coin anlamında.

Devletlerin asıl kuruluş amacının para basma hakkı olduğunu düşündüğüm için Bitcoin'in olduğu gibi dünyayı saracağını sanmıyorum. Bir yerde buna karşı çeşitli tedbirler geliştirilir ve bu da panik dalgaları oluşturup fiyatının düşmesine yol açar. Teorik olarak Bitcoin taşımak ve alıp satmak için internete ihtiyacınız yok ancak pratikte değer kazanması ancak Bitcoin borsaları yoluyla oluyor. Yani devletler bu teknolojiye engel olamasalar bile, borsaları kapatarak pratikte kullanımına engel olabilir. Bitcoin'e kimse bir şey yapamaz diyenlere inanmayınız.

Devletlerin bir noktada blokzincir teknolojisini kendi ürettikleri paralarda kullanacaklarını düşünüyorum. Herkesin tüm mali hareketlerinin kontrol altında olmasını istedikleri vakit, tüm para hareketlerinin açık olmasını şart koşabilirler. Herkesin kiracı olacağı bir gelecekte pleblerin mülk edinme hakkının elinden alınmasının mukadder olduğu kanaatindeyim. Bunun en önemli şartlarından biri tüm hesapların, insanların elindeki tüm mal varlığının herkese açık olması. Sınıf değiştirme ihtimali olanların kafasına da vergilerle vurarak, adil ve stabil bir toplum oluşturacaklardır.

[Virgüller] #Bitcoin #devlet #sınıflaşma #para #Nassim-Nicholas-Taleb