People were constantly and visibly reminded of the differences between individuals. One showed laudable "frankness" (parrhesia) by speaking insultingly to people of the lower orders. The "friends" of great personages were categorized into distinct, and unequal, groups. (This was true even of the "friends" of the Gracchi, two celebrated social reformers of the old Republic.) No great man ever went out without a cortege. When he visited a town that had named him its "patron" because of some public benefaction, he made a formal public entry.

A History of Private Life, Volume I

Roma tarihinde de büyük adamların âdeti bizimki gibi kortej veya konvoy eşliğinde gezmekmiş.

Polis yok, ceza hukuku yok, insanların hukukla arasındaki ilişki güç ilişkisi, büyük toprak sahiplerinin kendi orducukları var, çünkü herkes böyle ve hakkınızı aramak için güçlü olmanız gerek.

Naçizane fikrim, modern devlet dediğimiz konunun da aslında bu güç sahiplerinden birinin ortada kalması, diğerlerinin ona dahil olması veya yok olması şeklinde cereyan ettiği. Bir zamanlar her asilzade bir devlet iken, sonradan bunların biri kral olmuş. Kralları değiştirmek zor olduğu için de şimdilerde kimin kral olacağını seçimle belirliyoruz.

Bizdeki politik mesele, bu krallık mefhumunun o kadar da iyi pişmemiş olmasına dayanıyor. Onun için politik güç sahipleri hâlâ şatafat ve güç gösterisi peşinde, kavga hâlâ devam ediyor, sınıflar netleşmiş, asıl yöneticiler belirlenmiş değil. Derdimizin sebebi bu mücadele. Devletin kimliği ve organları netleşmediği için, kendi tarafımıza çekme ihtiyacındayız.

Politik güç hâlâ kendini ispat edip, orducuklarını kontrol etmekten geçiyor. Çünkü bir defa tahttan indiğinizde, güvenebileceğiniz bir hukuk mekanizması yok. Böyle olunca da ben güçlüyüm demek zorundasınız, yoksa gelip toprağınıza konar, sizi buralardan sürerler.

Bir yerde bu mücadele biter mi? Bir yerde bitecektir ama savaşın bitmesi için bir kazanan, bir de kaybeden lazım. Eğer kazananlar kazandığını, kaybedenler kaybettiğini bilmiyorsa savaş devam edecektir.

[Virgüller] #güç #krallık #politika #hukuk #devlet #modern-zaman #Roma-İmparatorluğu