Do not seek to follow in the footsteps of the wise. Seek what they sought.

Matsuo Basho

Bilgelerin adımlarını takip etmeyin, onların aradıklarını arayın demiş Basho.

Onların aradıklarını aradığımdan nasıl emin olabilirim? Onların aradıklarını aradığımda, onların bulduğunu bulacağımı nasıl bilebilirim?

İnsanın iyi bir öğretici olması için bildiklerini başkasından öğrenmiş olması gerekir derler. Benim gibi çoğunlukla kendi öğrenenlerin iyi öğretmen olmayacağından bahis. Bu sebeple başkalarına anlattıklarımı, önce başkalarından dinlemiş olmayı tercih ederim.

Bilgelerin adımlarının bizim aradığımız yere götürmeyeceğini veyahut takip etmesinin zor olduğunu kabul ediyorum. Bununla beraber başka ne gibi bir araç var? Sorarsak herkesin aradığı iyilik güzellik barış huzur ama dünyanın kavgası da bitmiyor. Hitler de Stalin de dünyanın iyiliği için çalışıyordu.

Elimizde doğruluğundan emin olacağımız, bizi her şekilde hakikate götüren bir reçete olmadığını kabul etmekle beraber, kimi dinleyelim? sorusuna verilecek cevap da gitmek istediğin yere daha önce gitmişleri olabilir. Onların durumları bizim durumumuza uymayabilir ama en azından ulaştıkları yerin ulaşmak istediğimiz yer olduğunu biliyoruz.

[Virgüller] #bilge #aramak #hakikat #öğrenmek #Matsuo-Basho