Hemingway'in yazmayla ilgili üç ilkesinden bahsederler.

Kendine iyi hissettiğin yerde bitir

Yazmaya ara verirken, problem çıkan ve duvara tosladığın yerde değil, kendini iyi hissettiğin yerde ara ver demiş. İnsan zor yerde bıraktığında yeniden başlamayı erteler de erteler, sonra o yazılar bitmez olur, kendimden biliyorum. Yazmanın kolay olduğu, ne yapacağını bildiğin yerde bırakırsan, sonraki oturumda kendini iyi hissederek başlar ve yazmaya devam edersin.

Dün yazmış olduğunu tekrar yaz

Yeniden yazarak henüz yazmadığın kısmı düşünmeye ve zihnini problem üzerinde odaklamaya hazırlarsın. Ne yazmış ve yazmamış olduğunu hatırlamak, yeni kısımları yazmayı da kolaylaştırır.

Baştan mükemmel bir yazı bekleme

Genelin yazmayla ilgili algısı otur, yaz, gönder şeklinde ama uzun yazılar daha çok yaz, düzelt, yeniden yaz, düşün, vazgeç, yeniden yaz, sil, yeniden yaz şeklinde devam eden daha uzun bir mücadelenin sonunda yazılıyor. Aradaki aşamaları görmeyen ve görmek de istemeyenlerden aa, ne kadar da yeteneklisiniz ilgisini görmek güzel, ancak yazmak isteyen kişi yayınlanan hemen her yazının üzerinde çalışılmış bir ürün olduğunu düşünse kendini daha az yorar. İlk taslak her zaman boktandır (the first draft of anything is shit) dediği de rivayet ediliyor zaten hazretin.

[Virgüller] #yazmak #Ernest-Hemingway