İnançlarınızın doğruluğunu göstermek durumunda hissediyorsanız, inançlarınız işe yaramıyor demektir. Göz kendini görüyorsa katarakt vardır. İnanç da bariz gerçek olmaktan çıkıp sadece inanç olmaya yol aldığında artık asıl fonksiyonunu kaybetmiştir.

Ama ben buna inanıyorum.

İnsan zihninin bir inanma kapasitesi var. Sınırlı sayıda inanç taşıyabilir, bunların tutarlılıklarını sınırlı çapta kontrol edebilir. Her duyduğuna inanan insanın tutarlılık gibi bir meselesi olmadığını kabul ederiz. Hiçbir şeye inanmayan insanların temel inançlarına yobazca sarıldıklarını.

Modern insan hayatını kompartımanlara ayırmakta ustalaşmış. Sabah işe gidip belli inançları hayata geçiriyor, akşam eve gelip başka inançları. Cuma namaza gidip sadaka verdiğinde karşılığını alacağına inanıyor, metroda dilenci gördüğünde hepsinin yalancı olduğuna, Ramazan'da birtakım inançlar besleyerek oruç tutuyor ve resmi bayramlarda daha başka inançlar için Atatürk fotoğrafları paylaşıyor.

Hayatı birbirimizden çok farklı amaçlar için yaşıyoruz. Kısa süreliğine de olsa ortak inançlarımız bizi geçinmeye sevk ediyor. Ölümsüzlük hikayelerimiz birbirinden farklı. Buz pateni pistinde farklı yönlere kayarken birbirinin elini tutmuş insanlar gibi, geçici bir yerde birbirimizle aynı inançları paylaşıyoruz.

Bu yorucu. Modern insan hiçbir inancın gerçek olmadığına dair bir temel inanç geliştirmiş ve bu bize ortak bir dünyada yaşama imkanı veriyor. Gerçekten sadece ucu görünmeyen bir buz pateni pistinde bilmediğimiz bir yönden, bilmediğimiz bir yöne doğru kaydığımıza inanıyoruz. Arada birtakım mutlaklar uydurup, birbirimizle kavga ettiğimiz oluyor ama bunlar geçici. Gerçek olan hayatımızın dansı esnasında az sonra başka bir inanca tutunup yola devam edeceğimiz.

[Virgüller] #inanç #hayat #gerçek #modern-zaman