Tek becerisi bir dergiye yazı yazmak olan bir insanın kapitalizmi yerden yere vurmasına nasıl bakmak gerekir?

Ben burada ne yapmış oluyorum? Kapitalizmin ürettiği imkanlar neticesinde yazılarımı artık elde yazıp çoğaltmak zorunda değilim, büyük masraflara girip kitap hâline getirmek, ürün hâline getirip dağıtmak zorunda değilim. Bir dergiye de göndersem, kitap olarak da bassam, kapitalizmin getirdiği imkanlar sayesinde bütün süreç çok daha kolay oluyor.

Bu yazılarda kapitalizm eleştirisi yaptığım zaman ne olmuş oluyor?

Eğer kapitalizm bütün kötülüklerin anasıdır gibi bir noktadan başlasam, bunun daha çok rating çektiğini biliyorum. Evet ama neticede kapitalizm sayesinde ulaşabildiğim insanlara, kapitalizmin bütün kötülüklerin anası olduğunu anlatmak biraz tuhaf değil mi?

Kapitalizm sütten çıkmış ak kaşık değil, arızaları var. En başta çevre olmak üzere devasa dertler üretiyor ve bunlar da kolay çözülecek sorunlar değil ama geçmiş daha iyiydi diskuruyla en fazla Twitter'da biraz etkileşim alırsınız.

Geçmiş daha iyi değildi, çünkü geçmiş bugünü üretti. Geçmiş daha iyi olsaydı, bugün onu arıyor olmazdık, çünkü biz geçmişin sonucuyuz.

O yüzden kapitalizme eleştiri getirmek için, geçmişten, geçmişin herhangi bir döneminden bugüne örnek getirmenin pek manası yok. Bunları okuyup da ya ne güzelmiş deyip, bir sonraki işimize bakıyoruz. Bunun da kapitalizme pek zararı yok. Eğlence sektörünün bir kısmı dans edip şarkı söylüyor, bir kısmı da kapitalizm eleştirisi yapıyor, o kadar.

[Virgüller] #geçmiş #kapitalizm-eleştirisi