Anything that is too stupid to be spoken is sung. - Voltaire (1694-1778)

Konuşmak için çok aptalca olan bir şeyin şarkısı yapılır demiş Voltaire hazretleri.

Bunu tam defterime,

Şiirdeki düşünce nedir? Şiirin duygu, ilham veya sahne değil de düşünce taşıması bir bana mı garip geliyor? Düşüncenin yeri şiir değil, şiir de düşünce etrafında yazılmaz.

yazdığım gün gördüm. Voltaire'in şarkı dediğine şiir demişim gibi geldi.

Memleketimizde şiir deyince akan suları kesiyor ve şair deyince büyük birinden bahsettiğimizi kabul ediyoruz. Düzyazıda yan yana geldiğinde çok saçma duracak kelimeler, şiire döküldüğünde bir nevi kralın şiiri olduğundan herhalde insanların hürmetine mazhar oluyor. Şiirin saçması yok, şairin bir bildiği olduğunu düşünüyoruz.

Buna itiraz edecek kadar şair değilim, adamların bildiği bir şeyler olduğunu inkar etmek için muhatabı oldukları ilhama muhatap olabilmek lazım belki. Yine de bir şairin dünyasına bakınca eğer ciddi bir fikir göremiyorsam, şiirinin de bundan fazlası olabileceğini düşünmüyorum. Bir şair dünyasında saçmaladığında, bir hikmet vardır diye değil, şiiri de bundan fazla değil demek ki diye bakıyorum.

Şiirin duygularımı gıdıklayan taraflarını seviyorum, sanat zaten bu ancak şiirin diğer sanatlardan daha derin olduğu bir safsatadan ibaret.