Via Negativa, bilgiye ulaştıran daha sağlam bir yoldur diyor, ne olduğunu değil, ne olmadığını bilmek. İnsan da ne istediğini değil, ne istemediğini daha net biliyor. Benliğimizi kim olduğumuz değil, kim olmadığımız belirliyor. Çoğunun derdi o negatifleri sağlayacak bir pozitif bulamıyor olmakta genelde ama kötü gidebilecek şeyleri görmezden gelerek yaşayamazsınız. İnsan doğal olarak buna programlıdır, yaşaması hayatın kötü ihtimallerine karşı önlem alarak olur.

Birinden bir iyilik görünce, bu iyi bir insan olduğunu göstermez ama bir kötülük gördüğünüzde kötü bir insan olduğuna karar verebilirsiniz. İnsan hayatı ve medeniyeti pek çok sebebin yerine gelmesiyle devam ediyor, hemen her konuda bu unsurlardan biri eksikse olanlara bakarak pozitif olalım diyemiyoruz. Bir yemeğin beş malzemesi varsa, bunlardan elimizdeki dördüne bakıp pozitif yaşamak mı, negatif olup eksik malzemeyi almaya gitmek mi?

Via Negativa ile kendime dair yıllar içinde edindiğim bilgilerle ne olmak istemediğimi öğrendiğimi düşünüyorum. Memur olmak istemiyorum mesela, her gün kravat takılan bir işim olsun istemiyorum, dünyası ve hayatının sınırları memurlukla çizilmiş biriyle yaşamak da istemiyorum. Bunlar ne istiyorum? sorusundan daha net cevap verebildiklerim. İnsanın istedikleri değişir, bugün yazılımcı olmak isterim, yarın yatırımcı ama ne olmak istemediğim o kadar değişmez.

[Virgüller] #iyilik #kötülük #istek #negatif #pozitif #Via-Negativa