Her durumda mutlu olan biriyle, her durumda mutsuz olan birinin karşılaşması durumunda, mutlu kişi mutsuzu mutlu edemez ama bu mutluluğunu o kadar da etkilemez. Mutsuz kişi ise mutluyu mutsuz edemediği için, daha da mutsuz olur.

Nasıl her durumda mutlu olunabilir? diyecekler için, şükür ile derim, nasıl her durumda mutsuz olunur? için de haset uygun bir yöntem. İnsanda şükür varsa, nefes aldığı için de şükredecek aklı ve bilinci varsa, mutlu olma imkanı vardır. Çok muhteşem, filmlik bir mutluluk değil, gerek yok. İmrenilmeye, özenilmeye ve sair şartlara da gerek yok, zaten bu şartların beklentisi insanları mutsuz eder. Kendiyle münasebetini iyi kurmuş bir mutluluk.

Haset ise insanı içinden yiyip yakan, kül eden, hislerini asit yağmuruna tutup kurutan bir durum. Zamanımızda buna tutulmak da çok kolay. Etrafta reklam edilen o kadar çok hayat var ki, bir şekilde birilerine haset duymamak imkansız.

Yanındaki kadına, erkeğe, bindiği arabaya, oturduğu eve, şuna buna haset etmiyorsan, diyelim kitaplığına haset ediyorsun, pozisyonuna haset ediyorsun, şöhretine haset ediyorsun. Haset edecek bir şeyler bulmak çok kolay onun için, kalbinde bunu taşıyan için ise hayat bitmeyen bir işkence.