Yılmaz Özdil hayranı olduğum yazarlardan biridir. Geçen Atatürk'le ilgili yazdığı çocuk kitaplarının serisine denk geldim, ondan önce de Atatürk'le ilgili beyaz olan kitabını görmüştüm, sanırım bir de kırmızı olan ve bir de siyah olan var. Beyaz olanın 500 bin baskı yaptığını söylediler, kitap 35 lira. Onun gibi ünlü bir yazar %20, belki %25 alıyordur. Kitap başına 7 liradan hesap etsek, 3.5 milyon lira eder. Beyaz Atatürk kitabından. Diğerlerinden de benzer bir geliri vardır eminim. Böyle bir yeteneğe hayran olmamak elde mi?


Bu kitapları tabii ki maddi menfaat amacıyla yazmıyor, inanmasa yazmaz. Bir de sıkıcı iş, aynı konu, neticede ezelden bildiğimiz karga kovalama masallarını biraz daha sofistike anlatıyor. Bana o kadar parayı verseniz yapabilir miyim, bilmiyorum, yapamam bence. Gazi Paşa büyük bir insan olabilir ama insan neticede ve bir insana o kadar yıkama yağlama yapabileceğim bir iş değil. Özdil'e bu yüzden hayranım.

Bir de bozmadığı bir çizgisi var. Neticede bu işler de pazarda tezgah açıp sebze satmaya benziyor, pazara getirdiğiniz ürünün kalitesi, müşteriye denk düşmeli. Pahalı gelirse de satamazsınız, ucuz gelirse de. Özdil müşterisini tanıyor, düşünce yapılarını ve bekledikleri hikayeyi biliyor. Kazandığı parayı hak ettiği açık.

[Virgüller] #Atatürk #Yılmaz-Özdil