date: 2014-11-23 02:18:14 +0200

Para kazanma aracın mı? Sevgilin mi? Dostun mu? Sırdaşın mı? Yoldaşın mı? Kanaviçen mi? Kaldıracın mı? Örtün mü? Fenerin mi?

Yazı senin neyin olur?

Bu sorunun cevabı insanın yazı kariyerini belirliyor. Benim yazıya bakışımla, hayranlarından gelen fotoğrafları paylaşan yazarın yazıya bakışı aynı değil, yazı benim kimseyle değişmeyeceğim dostum, onu satmam, o beni satmadığı sürece kimselere bırakmam. Kimseyi yazıyla arama sokmam, falancanın beğenisi, filancanın ödülü, fişmekanın eleştirisi yazıyla olan dostluğun yanında ikinci, üçüncü, beşinde planda kalır.

Yazı şirket ortağım değil, egomu tatmin ettiğim bir merdiven değil, daha çok okunduğunda bana gerçek bir faydası yok. İnsanlara ulaşmak da, yazının kendisiyle bir bağ kurmanın yanında tali bir konu, zamanımızda insanlara ulaşmanın en iyi yolu yazı değil, yokuş yukarı bir faaliyet insanlara yazıyla ulaşmak. Mesela karikatürler çok daha kolay ulaşır insanlara.

Yazı benim hem dostum, hem sırdaşım, hem öğretmenim. İnsanın dostuyla ticaret yapması, ya ticaretine, ya dostuna mal olur.