🐇 İsa Mesih'in doğumundan geçen 2022. yılın Kasım ayının ilk gününe hoş geldiniz sayın tosbağa.

🐢 Hoşbulduk sayın davşan. İsa Mesih'in doğumundan sayılmaz. 4 sene fark olduğunu söylüyorlar. İleriye doğru mu, geriye doğru mu bilmiyorum. İncillerde geçen doğum tarihiyle bu takvim birbirine uymuyor tam olarak.

🐇 Bunun ne kadar önemli olduğunu konuşmak ister miyim bilmiyorum. Yaşadığından bile emin olamadığımız birinin ne zaman doğduğu önemli mi?

🐢 Takvim başlangıcı olarak kabul edilen bir olayın gerçek olmaması mümkün mü?

🐇 Delil çok az diyorlar. Onlar da 40-50 yılları civarına denk geliyor. En büyük delil Şam'a giderken yolda İsa'nın kendisine zuhur ettiğini söyleyen Pavlus.

🐢 Bunların hemen hiçbirinin önemli olmadığını, inançları şekillendirmek için de faydası olmadığını düşünüyorum.

🐇 Eskiden gerçeğe dayanmayan inanç yok olur gibi bir fikrin vardı. İyice postmodern olmuşsun.

🐢 Postmodern bir konu değil. İnsanların gerçek dediklerinin hemen hiçbir zaman olgu ile bir ilgisi olmadığına kanaat ettim. Bir şekilde ona dayanıyor olsa bile insan zihninin onu alıp hazmetmesi, yeniden üretmesi lazım ve bu arada gerçek sadece zihinsel bir mevzuya dönüşüyor.

🐇 Zihnin kendi kendine gerçek üretmesi mümkün değil. Bir şekilde algıya, olguya dayanması lazım.

🐢 Hayatımızı şekillendiren gerçeklerin çoğunda böyle bir kaynak yok. İsa Mesih'in gerçekten yaşayıp yaşamadığına dair inanç da böyle. Kimse gerçekte ne olduğunu bilmiyor. Kimsenin elinde net bir delil yok, olamaz da zaten. Bir takım söylenceler var, aktarılan bilgiler var, hikayeler var.

🐇 Mesela Atatürk için de anlatılan şeyler var, onun gerçekten yaşadığını biliyoruz. Nasreddin Hoca'nın da hikayeleri var, onun yaşadığını bilmiyoruz. Bu ikisi arasında bir fark olmalı. İsa da ilkinden çok ikincisine yakın geliyor.

🐢 Nasreddin Hoca da gerçek. Olmasaydı bu kadar insan onun adını bilmezdi, değil mi?

🐇 Bana gerçek dediğimizde aynı şeyden bahsetmiyoruz gibi geliyor. Bu tartışmayı uzatmaya şimdilik gerek yok. İş aramaya, program üretmeye devam etmek lazım.