🐇 Günün anlam ve önemine dair yazılarını uzun zamandır yazmıyorsun. En son 1 Kasım'da yazmışsın, Ekim'de de pek bir yazı yok.

🐢 Günüm anlamadığım şekilde dolu. Zamanım boşa gidiyormuş gibi hissediyorum. Bir yandan da bir alışkanlık edinmeye çalışırsam, diğer bir alışkanlığı bırakmam gerekiyor.

🐇 Nasıl?

🐢 Sabah tablete el yazısı üç sayfa yazıyorum, yarım saat kadar sürüyor. Galataport'a koşmaya gidiyorum. Yarım saat koşuyorum, kahve alıyorum, sonra biraz yürüyorum denizi seyrederek. Toplamda bir saat bu. İstanbul'da değilsem de yarım saat kadar. Eve gelince yarım saat yine soğuk duş. Sonra hali hazırda yapmakta olduğum açık kaynak proje için için dokümantasyon yazıyorum. 90-100 dakika kadar. Sonra bir o kadar süre daha iş bakıyorum. Aylardır uygun bir şey çıkmadı. Sonra işte yemek bir saat sürüyor, Duolingo on beş dakika sürüyor, aralarda Instagram'a bakıyorum. Ayrıca üç saat kadar program yazmaya çalışıyorum. Bir de bakmışım akşam olmuş. Yemekten sonra yürümek veya uyumak gibi ihtimaller var. O günkü duruma göre.

🐇 Bir şeyler seyretmek, okumak, yazmaya zaman yok mu? Kimseyle görüşmüyor musun?

🐢 Sabah koşarken podcast dinliyorum. Akşam yürürken de bazen. Yemek yerken Udemy dersleri seyrediyorum. Akşamları sıkılırsam oyun oynuyorum. Haftada bir iki defa çıkıp biriyle buluşuyorum. İki haftada bir hafta sonları çocuklara gidiyorum. Sonunda buraya yazma ihtiyacı mı kayboldu, imkanı mı azaldı bilmiyorum. Writer's block dedikleri şeye mi çarptım acaba?

🐇 Uzun yazılar yazmıyorsun ki.

🐢 Belki kitap yazmalıyım artık. Bu tarz kaplumbağa ve tavşan konuşması. Dün Enes'le konuşurken anlattığım bazı şeylere bunların kitabını yazmalısın dedi. Buraya bile yazamazken, oraya nasıl yazarım bilemiyorum tabii. Twitter'ı bıraktım mesela, zaman ve ilgi yokluğundan. Dopamin üretmesine mani olmak için herkesi sessize almıştım. Ben onları sessize alınca, onlar da beni daha az görüyor sanırım. Sonunda etkileşim azalınca, keyif de azaldı. Bu açıdan faydalı oldu. Yine de artık devlet ve millet ne durumda hiç bilmiyorum. Geçen Ukrayna savaşı devam ediyor mu diye Google'a sormam gerekti. Enflasyonu kahve fiyatlarından, döviz kurunu telefondaki banka uygulamasından takip ediyordum. İlki için frink aboneliği işe yaradı, ikincisi de o kadar gerekmiyor.

🐇 Genel bir orta yaş bunalımı gibi duruyor. Her şeyden elini eteğini çeken adam hali. Zaten elin eteğin pek uzun sayılmazdı.

🐢 Olabilir. Orta yaş bunalımı gibi değil. Bunalım gibi değil yani. Mutluyum. Sakinim. Bir şeylerin değiştiğini hissediyorum. En yakın arkadaş dediğimde Allah aklıma geliyor. Bitmesini beklediğim halde bitmeyen, bitmemesini beklediğim halde biten mevzular var ve bunların hiçbiri beni genel manada iyilik ve mutluluktan uzaklaştırmıyor. Koşucu kafası belki.

🐇 Belki de bunun için yazmıyorsun. Yazacak bir sorun yok. Yazarak edineceğin bir makam yok. Kendini göstermek istediğin kimse yok. Sabahları bulutlara bakarken bütün her şey olması gerektiği gibi olmuş, her şey yerli yerindeymiş hissiyle doluyorsun. Dünyaya böyle bakınca yazacak bir şey bulamıyor olmak normal.

🐢 Dünyanın ne kadar rahat, sakin ve iyi olduğunu anlatmaya gerek yok, evet. Sabah sayfalarının etkisi de olabilir. Hafta içi bir saatin elli yedi dakikasında benim konuştuğum bir terapistim var. Onun etkisi de olabilir. Yine de eksiklerini saymaya devam etmekle beraber hayatın mükemmel olduğuna dair bir hissiyatla yaşıyorum.

🐇 Kendini mükemmel mi görüyorsun?

🐢 Hayır, hayır. Olmak istediğim hayatın uzağındayım. Eksik, başarısız, hatalı bir insanım ve hayat benim bu eksik, hatalı, başarısız halimle mükemmel. Bu acayip hissi paylaşacak kimse yok. Anlaşıldığımdan emin değilim, onun için anlatmıyorum.

🐇 Eksik insanların mükemmel hayatları olabilir diyorsun.

🐢 Olabilir. Önceden olsa bu cümleyi didik didik ederdim. Artık didikleme ve didiklenme motivasyonum kalmadı. Sadece bir sonraki adıma bakıyorum. İş bulayım. Programı bitirip reklamını yapmaya başlayayım. Böylece başka işler, danışmanlıklar daha kolay bulunur olsun. Bu arada belki kitap yazarım. Hayat budur. Bir yere gitmiyoruz. Olduğumuz yerde seyahat ediyoruz.