🐇 Güncenizi nasıl alırsınız? Dünyayı nasıl tanırsınız?

🐢 Güncemizi sıcak alırız. Soğuyunca anlamı ve faydası kayboluyor. Dünyayı tanıyamayız. Kendimizi bir ihtimal tanırız. Kendimizi tanımak da çoğu zaman mümkün değildir.

🐇 Ne yazmak istiyorsun tosbağacığım?

🐢 Yavaşlamak istiyorum. Biraz daha yavaşlamak. Çok hızlı bir dünyada yaşıyoruz. Benden problemleri hızlıca çözmem bekleniyor. Beş dakikada fazla tecrübeli olmadığım bir dilde algoritma yazmam bekleniyor mesela. İnsanların bazısı da aceleci. Hemen hüküm istiyor. Hemen gideyim. Hemen geleyim.

🐇 Sardırdığın instagram psikologları gibi konuşuyorsun.

🐢 Etkilenmiş olabilirim, doğru. Bugün iki şey var aklıma kalan. Biri Jordan Peterson'ın hafıza ile ilgili söyledikleri. Bir şeyleri kafanızda tekrar ediyorsanız, henüz öğrenmeniz gereken şeyi öğrenmediğiniz içindir. Direkt bunu demiyor tabii. İnsan hafızasının amacı üzerine bir klipti. Amaç geçmişi hatırlamak değil, geleceğe yön vermek.

🐇 Geçmişi unutmak için bahane arıyor gibisin. Unutkanlığına bahane ararken Peterson'ın otuz saniyelik klibi karşına çıkmış.

🐢 Evet. Bahane ararken demeyelim de, neden böyle unutuyorum her şeyi diye kendime sorarken. Nedir benim derdim de bu kadar unutkanım. Belki derdim, yaşadıklarımla derdimin olmayışıdır.

🐇 Belki de bastırıyorsundur?

🐢 Evet, belki de bastırıyorumdur. Bastırıyor olsam bence konuşmak beni öfkelendirirdi. Bu sefer veya artık öfkelenmiyor. Her şey konuşulabilir. Üzerinde konuşulamayan bir şey kalmadı.

🐇 Konuşmak istemiyor gibisin? Yazmak istemiyor gibisin. Geçsin diye bekliyor gibisin.

🐢 Tekrar ettiği için konuşmak istemiyorum. Ne söyleneceğini bildiğim konularda, artık herkes herkesin sözlerini ezberlediyse tekrar tekrar aynı şeyleri söylemenin bir manası var mı? Bunu sanmıyorum.

🐇 Derslerini aldın mı peki? Madem geçmişi hatırlamanın tek amacı geleceğe yön vermek, unuttuğun konularda ders aldığını mı kabul etmeliyiz?

🐢 Derslerimi alıp almadığımı da zaman gösteriyor. Peterson'ın söylediğinden geçmişin kıymetinin bugün ve gelecekle ilgili olduğu sonucu çıkıyor benim için. Böyle düşünmeye meyilliyim. Kendimi tasdik edilmiş buldum.

🐇 Diğeri ne?

🐢 Diğeri de yine başka bir instagram psikoloğu. Toksik insanları tanımakla ilgili bir şeyler söylemiş. Ben toksik miyim, yoksa bir tospik mi diye düşünürken karşıma çıktı bu da.

🐇 Toksik miymişsin?

🐢 Acıyla yüklüdürler diyor. Bende bu yok. Yanlış kişilere yönelmiş bir agresiflikleri vardır diyor. Benim şu sıra kimseye agresifliğim yok. Kişisel sorumluluk almazlar diyor. Ben aldığımı düşünüyorum. Gereksiz yere bile aldığım olduğunu düşünüyorum. İntikam arzusuyla doludurlar diyorlar. Kimseden intikam alma hevesim yok. Negatiftirler diyor. Bir miktar var ama pozitif tarafım daha fazla. Karşılarındakini utandırmaya çalışırlar diyor. Kimseyi utandırmaya çalışmıyorum. Manipülasyon ve kontrol peşindedirler diyor. Bana manipülasyon ithamı yapıldı ve bu ithamların çoğunun utandırma veya manipülasyonun kendisi olduğunu düşünüyorum.

🐇 Kendini bir tosbağaya göre hayli hızlı temize çıkardın.

🐢 Mükemmellik gibi bir iddiam yok ama kadının toksik insanların özelliği olarak anlattıklarının çoğu yok bende.

🐇 Peki toksik olduğunu düşündüğün biri var mı?

🐢 Diğerlerini değil de, intikam arzusuyla dolu deyince aklıma gelen biri oldu. Sonra bir miktar utandırma bir miktar da bana yönelmiş sebepsiz öfke olduğunu farkettim.

🐇 Sebepsiz olduğunu nereden biliyorsun?

🐢 Çünkü ortada o derece öfkelenecek bir şey göremiyorum. İçinde birikmiş acıyı üzerimde güç gösterisi yaparak hafifletmeye çalışan birini görüyorum.

🐇 Peki bu instagram psikologu ne diyor toksik insanları çözmek için?

🐢 Komik ama onlara şefkat duyun, kendinize daha çok şefkat duyun gibi bir şeyler söylüyor. Onların negatif çemberinden uzaklaşın ve uzaktan şefkat duyun, kendinize daha çok şefkat duyun gibi şeyler. Düşman olmak değil. Çünkü burada travmatik bir durum var, toksiklik bu travmadan kaynaklı. Bunu çözmek benim elimde mi? Gördüğüm kadarıyla değil. Yine de yaptığını, yaşadığını, yapmaya çalıştığını anlayışla karşılar, üzerine gitmez ve kaçmaya çalışmazsam olur herhalde.

🐇 Bunu nasıl yapacaksın? Sessizliğin onda daha çok acı birikmesine ve daha şiddetli kavgaya sebep oluyor?

🐢 Konuşmak istediği zaman konuşur. Susmak istediği zaman susar. Gitmek istediği zaman gider. Gelmek istediği zaman gelir. Zaten böyleydik.

🐇 Çok edilgen duruyorsun sayın tosbağa. O canı isteyince gelecek, canı isteyince gidecek. Sen de bu arada onu mu bekleyeceksin?

🐢 Beklemeyeceğim. Benim başka bir yolum var. Sakinliğimin sebeplerini araştırmakla meşgulüm. Beklemek değil de acelesi olmamak. Geçip gitmesi gerekenin geçip gitmesini beklemek. Yaşadığım travmalardan aldığım dersler var. Onların hala orada beni tetiklemiyor olmasının sebebi bu olsa gerek. Acele edip, bir karar verip, bir şeyler yapmaya, yazmaya, varken yok etmeye, yokken var etmeye çalışmayacağım. Neysem o olmaya çalışıyorum. That's it.

🐇 Bunu okuyunca sana biraz daha öfkeyle dolacağını düşünüyorum.

🐢 Şaşırmam.