🐢 Bugün bu konuşmayı Türkçe yazmayı deneyelim. Gün içinde kendi kendime İngilizce konuşunca, akşama yayınlayacak bir şey bulamıyorum.

🐇 Yeni bir gün, yeni kararlar. Bakalım sıkılacak mısın?

🐢 Türkçe yazmaktan sıkıldığımı fark ediyorum bir süredir. Bunun sebepleri nedir? Neden İngilizce yazmak daha eğlenceli geliyor, bilemiyorum.

🐇 Biliyorsundur da itiraf etmesi zor geliyordur, böyle durumlarda aklıma ilk gelen şey bu oluyor.

🐢 Gün içinde okuduklarımın çoğunun ve dinlediğim kitapların hemen hepsi İngilizce. Bundan kaynaklanıyor olabilir. Türkçe bir yazı okurken de sıkılıyorum.

🐇 En son ne zaman Türkçe bir şey okudun eğlenerek?

🐢 Kalkıp kitaplığa baktım şimdi. Özdemir Asaf'ın şiirlerini seviyorum. Uzun uzun okuyamam. Uzun okunmak için yazılmamışlar zaten.

🐇 Kurgu olarak?

🐢 Son bir yılda keyif alarak okuduğum bir Türkçe kitap hatırlamıyorum. Tercüme okumuyorum zaten. Telif kitaplarda da ilgimi çeken bir şey olmadı. Bir denk geliş esnasında Hani Ayrılık Sevdaya Dahildi diye bir kitap okumaya başladım. Yarısında bıraktım. İstanbul'un mimarlık tarihiyle ilgili bir set aldım. Başından sonuna okunacak bir kitap değil.

🐇 Roman?

🐢 Son zamanlarda hemen hiç Türkçe roman okumadım. Orhan Pamuk kitaplarını bile İngilizce tercümelerinden dinlemeyi tercih ediyorum. Müterciminin dili, kendi dilinden daha iyi. Türkçesi bana azap veriyor.

🐇 Bu halde senin Türk entelijansiyasına dahil olman zor görünüyor. Alışveriş meselesi bu. Onlardan almadığında, onlara satamazsın.

🐢Doğru. Benim amacım da zaten bu değil. Mensubu bulunmak istediğim bir mahfil değil. Tuhaf bir sıkışmışlık ve kompleks içinde, kendi dertlerini dünyanın dertleri olarak görmeye eğilimli bir kesim gibi geliyorlar. Sağcısı da, solcusu da böyle. Bu memleketin okumamışının, hamhalat dindarının daha sevimli gelmesinin sebebi de bu olsa gerek. Entel kompleksi yok. Kendini beğenmeye çalışmanın getirdiği takla atmalar yok. Beni neyin soğuttuğunu düşünüyorum.

🐇 Ne soğutmuş?

🐢Bu memlekette her şey ancak politikleşebildiği ölçüde pazarda yer bulabiliyor. Henüz stabil bir sınıflaşma olmadığı için, herkes herkesle rakip. Bu durumda da herkes elindeki her tür kavram ve fikirle diğerlerine galip gelmeye çalışıyor. Oturup insan gibi sadece Türkçe üzerine, hakikati arayacak bir şeyler yapamıyorsunuz. Bir şekilde politik bir duruşunuz olmalı. Sizin yoksa da yaptığınız iş bir şekilde politikleşiyor. Politikleşirken de kendi söylemek istedikleriniz, hedefleriniz araya gidiyor.

🐇 Bunun sebebi de sınıfların netleşmemesi mi?

🐢Normalde sınıfınız stabilse, nerede olduğunuzu bilirsiniz. Söyledikleriniz de buna göre anlam kazanır. Ben bilmiyorum mesela. Dindar tarafta mıyım, laik tarafta mı? Sağcı mıyım, solcu mu?

🐇 Bu sana mahsus bir şey değil mi? Bir şekilde kendine mahsus bir dünya oluşturmuşsun. Bunun getirdiği bir karmaşıklık değil mi bu?

🐢Anlatmaya çalıştığım insanların bu sınıflar arasında hala çok geçişken olduğu. Bir gün devlet dostu dindar sınıftayken, diğer gün devlet düşmanı fetöcü sınıfına dahil olabilirsiniz.

🐇 Bu sınıflar Marksist sınıflara benzemiyor pek. Başka bir şey kastediyor gibisin.

🐢Türkiye'de sınıflar sadece üretim araçlarına ulaşım üzerinden tanımlanmıyor. Türkiye'de daha çok devlet ve İslam ekseninde oluşmuş bunlar. Bizim bir tuhaflığımız da bu mesela. Dindar bir işçi, kendini gayrıdindar bir işçiye değil, dindar patrona daha yakın görüyor. Sınıf dediğim de, kiminle otomatik olarak hareket ettiğin. Bunu da üretim araçları değil, yaşam tarzı belirliyor. Üretim araçları da bu yaşam tarzını belirlediği ölçüde bu sınıfı belirliyor.

🐇 Üst yapı daha etkili diyorsun?

🐢Doğru bir ayrım değil o. Ekonomik şartlar yaşam tarzında en önemli etken ve bu bizim diğer etkenleri görmemizi engelleyebiliyor. İnsanların yaşam tarzını etkileyen tek sebep ekonomi değil. Bazı durumlarda en önemli sebep bile ekonomi değil.

🐇 Ne?

🐢İnsanların değerleri. Bu değerler çoğu zaman ekonomiyle belirleniyor olabilir ve bunun yanında ekonomiyi de belirleyen değerler var.


🐇 Bugünlük bu kadar geyik yeter herhalde. Biraz iş araman lazım şimdi.

🐢 İşsizliğin tadını çıkarmama bile izin vermiyorsun.

🐇 İş aramak işsizliğin tadını çıkarmaya dahil olabilir.

🐢 İş aramak da bir iş midir diye uzun uzun konuşmak istedim şimdi.

🐇 Önce bir bak neler var, sonra bu konuyu konuşursun.


🐢 Meksika'daki bir mühendislik yöneticiliği işine başvurdum, bugün için yeterli sanırım.

🐇 Almayacakları neredeyse kesin işler bulup yasak savıyorsun gibi duruyor ve bu alışkanlıkları devam ettirmek için iyi bir şey.


🐇 Xvc için ne yapmayı düşünüyorsun bugün?

🐢 Şunu dinlerken buna cevap vermek zor geldi. Hiçbir şey nasıl bir cevap.

🐇 Dokümantasyonda yazılmayı bekleyen diyalogların yok mu?

🐢 Bir bakalım, neler varmış. Bu konularda İngilizce konuşmayı tercih ediyorum. Biliyorsun.

🐇 O zaman buyrun xvc-devlogsizi bekliyor sayın kaplumbağa.