🐢 Dünkü yazıya çok uğraştığım için başım ağrıdı tüm gün. Bunları yazmayı yarım saatle sınırlamalıyım. Yazının da fazlası zarar.

🐇 O zaman konuya hemen girmelisin. Girizgahı uzun olunca yazının kendisi sünüyor. Bugün neler öğrendin?

🐢 Hasan Mezarcı'nın sitesindeki kitabına baktım. Müjde imiş adı. İncil/evangelium/iyi haber. Her İsa'nın bir müjdesi var. Bizimkinin de müjdesi varmış, işte bir şeyler.

🐇 Pek sevmediğin belli oluyor.

🐢 Sevmemekten ziyade çocukça geldi. Hayatında şiir okumamış birinin yazdığı dörtlüklere benziyor. Vahiy ürünü buysa, kendi yazsa ne olurdu.

🐇 Vahiy konusuna bakışın ilginç. Bu adama deli deyip geçmek istemiyorsun. Bir yandan da çocukça geliyor.

🐢 Deli deyip geçmek istemiyorum, çünkü vahyin olabilirliğini inkar edersek, dünyanın göründüğünden fazla olabileceğini, bazılarının bizim gibi fanilerin alıştığı yollardan farklı tecrübeler yaşayabileceğini, bununla bilgi sahibi olabileceğini inkar edersek, hayatı anlamak imkansızlaşır. Vahyi kategorik olarak inkar edemiyorum. Kendine her peygamber diyene inanacak değilim, ancak bu tecrübenin yaşanabileceğine açık kapı bırakmak gerekiyor.

🐇 Ama Hasan Mezarcı daha çok şizofren gibi duruyor.

🐢 Bunun kararını da verebilecek değilim. Kimseye teşhis koyacak yetkinliğim yok, birincisi bu. Olsa bile adamın yaşadığı tecrübeyi ölçüp biçecek imkanım yok. Maksadım da zaten Hasan Mezarcı'yı değerlendirmek değil.

🐇 Nedir maksadın? Okumaktaki maksadın nedir? Onun peygamber olabileceğini düşünmedin mi hiç?

🐢 Bir an aklıma geldi. Milyonda bir ihtimal de olsa mümkün. Yine de bu milyonda bir ihtimalin pek çok diğer ihtimalle de uygun düşmesi gerektiğine kanaat ettim.

🐇 Kategorik olarak itiraz etmeyişinin sebebi, Hz. Muhammed'in risaletine iman ediyor oluşun herhalde. Vahiy yoktur, bunun hepsi şizofrenidir dersen, bütün din tarihini içine alan bir şey söylemiş olacaksın. Bunun yerine milyonda bir ihtimal de olsa diyerek açık kapı bırakıyor ve o ihtimalin de zamanında gerçekleştiğine inanıyorsun.

🐢 Tam olarak böyle değil. İslam tarihini veya risalet müessesini sadece İslami açıdan okumuyor ve düşünmüyorum. Yani bu adamın peygamber olma ihtimalini kabul ediyorum. Son peygamber geldi, sen kim mesihlik kim Hasan demiyorum. Mantıklı ve makul değil, iman edeceğim bir durum yok, ancak kategorik olarak şiddetle reddetmek, daha çok Ebu Cehil benzeri bir davranış gibi geliyor. Okuruz, dinleriz, bakarız, muhtemelen bir yere çıkmaz, bildiklerimizden bizi şaşırtmaz ama bu alay etmek için bir sebep değil.

🐇 Biraz alay etmek de istiyor gibisin, yine de. Twitter'daki hallerinde bunu gördüm.

🐢 Kitabına şöyle bir bakınca, içimden aldığın vahyi heder etmişsin Hasan abi diye geçti. Alay demeyelim de, hayal kırıklığı. Ben bu adamın, bu kadar eziyet ve aşağılama ve yalnız bırakılmadan sonra birazcık daha kutsal metne benzeyen bir şeyler üretebileceğini düşünmüştüm.

🐇 Ne üretmiş?

🐢 Ben ilkokulda böyle şiirler yazardım. Türkçe'nin sondan eklemeli bir dil olmasından, redifleri dizerek şiir yazmaya imkan veren bir yapısı var. Şiir olmuyor ama uyaklı bir söz çıkıyor. Adamın müjde dediği de bunun gibi bir şey. Bunu neden böyle dörtlükler halinde yazmaya çalışmış, bunu bilemedim.

🐇 Buna baktın ve Arap şair Mütenebbi gibi, bu adam mesihse, ben mesih-kareyim mi dedin?

🐢 Benim öyle bir kariyer merakım yok. Şu sıralar iş arıyorum ama mehdilik, mesihlik gibi bir pozisyona bakmıyorum. Benimki daha çok bu adamın yazdıklarıyla ilgili bir hayal kırıklığı. Kur'an-ı Kerim'in Allah kelamı olduğuna imanım arttı diyeyim, adamın yazdıklarını okuyunca.

🐇 Vahiy ürünü olsaydı nasıl olurdu sence?

🐢 Herhangi bir edebi metinden daha iyi diyebilmek lazım herhalde. Bütün peygamberlere vahiy ileten Ruh'ül-Kudüs'un cisimleşmiş haliyim diye ortalıkta geziyor. Benim şair olmayan, şiir sevmeyen halimle oturup bir öğleden sonra daha iyisini ortaya koyabileceğim bir takım dörtlükleri müjde kitabı diye sunuyor. Vahiy buysa, teşekkür ederim almayayım demek lazım.