Sinyalin pahalısı makbuldür. Taklit edilmesi zor olanı. Bunun taklit edilmesi zor olduğunu nasıl bileceksin? Doğru sinyalleri vermek kadar, almak da beceri istiyor.

Bilgi mesela bir sinyal. Üzerindeki kıyafet böyle. Kıyafette mor renk taklit edilmesi zor bir sinyal veriyormuş eskiden, onun için statü ve soyluluk sinyali olmuş. Pahalı saatlerin anlamı bu, pahalı arabaların bu. Kimse kimsenin bilançosunu inceleyecek kadar imkan sahibi değil, altındaki arabanın markasına bakıyor. Arabanın üstünde belki kırk haciz var. Bilemiyorsun. Tesettür böyle. Tesettürlü kadınlardan beklenen davranış kalıpları böyle. Verdiğin sinyale uymuyorsun!

Mantıken kadının başını örtmesi sadece başını örtmesidir. Başka bir anlamı yoktur ama mantıken hiçbir sinyalin bizatihi kendisi dışında bir anlamı yoktur. Birinin arabası pahalı diye müflis olmadığını nasıl biliyorsun?

Sinyal modeli basit. Herkes herkese sinyal veriyor. Herkes herkesten sinyal alıyor. Ben bu sinyal oyununu oynamıyorum diyen de sinyal veriyor. Marka giyinmeye çalışan da, marka giyinmek görgüsüzlüktür diyen de. Bundan kaçamıyorsun.

Yaşamak oyunu gibi sinyal oyunundan kaçamadığına göre doğru sinyaller alıp vermek üzerinde düşünmek lazım. Altındaki arabaya mı bakarsın, kolundaki saate mi, telaffuzuna mı, övünüp durduğu şeylere mi, aurasına mı, güzelliğine mi, endişelerine mi, sabah kaçta kalktığına mı, hangi müziği dinlediğine mi? Hangi sinyalleri veriyorsan, onlar senin için en önemli olmalı.