Türk tarihi vahiy gibi bir şey. Alman’a Zulu’ya, Rus’a sormuşlar da almamış.

Bize sormuşlar, hemen getir, hemen, dünyanın en muhteşem milleti olmalıyız demişiz.

Tarih Yorgunları diye bir podcast yapmak istiyorum. Bütün hayatımızın bu kadar geçmişte yaşanmasından, bütün hikayelerin yüz sene, bin sene önceye bağlanmasından, bütün işleri kuşatan bir tarih olmasından yorulanları konuk edeyim. Mirasımıza sahip çıkmalıyız diye başlayan bütün konuşmaların neden bize kaçarak buradan uzaklaşma hissi verdiğini konuşmalıyız.

Bir nevi ergen podcasti. Ebeveyne başkaldırı. Bizim tarihimiz böyle başkaldırılarla da dolu. Cumhuriyet bu demek mesela, Osmanlı mirasına ve onun kurumlarına başkaldırı. Kültürel babamız olan Araplara da bu yüzden gıcığız asıl. Arap olmadığını bizim kadar ispat etmeye çalışan başka kimse yoktur. Müslümanız ama Arap değiliz, ısrarla belirtmek istiyoruz, mazallah bizi Arap sanmayın çünkü biz ona başkaldırdık.

Arap isyanlarının Bulgar, Yunan ve sair isyanlardan bizi daha çok üzmesi de bundan. İnsanın babası kendisine isyan eder mi? Biz birazcık modernleşmeye çalıştık diye bizi arkadan vurur mu? Ne var köleliği kaldırdıysak? Ne var kadınlarımız birazcık açık giyinmeye başladıysa?

Tarihe bağladık yine. Tarihsiz günümüz geçmiyor. Her yerimiz tarih. Her işimiz tarif.

[Demzen] #vahiy #türk #yük #Araplar #Arap isyanı #ebeveyn #ergen #dağ