Principia Fatalistica. Dünyanın bütün kadercileri, birleşin. Takdirin önemli olduğunu anlatın. Kaderinizde bu varsa. Yoksa zaten inanıncaya kadar gezinip duracaksınız.

Varlık neden var? Tecrübe etmek için var. Tecrübesiz varlık olabilir mi? Tecrübe eden kim? Allah mı? Ben miyim? Benim vasıtamla Allah mı?

Instagram'da bir hahamı takip ediyorum. Allah sizi bir konuda ihtiyacı olduğu için yarattı diyor bir yerde. İfade ediş tarzı tuhaf. Biz Allah'ın insan da dahil bir şeye ihtiyacı olmasını küfür sayıyoruz. Allah eksiklikten ve ihtiyaçtan münezzehtir.

Bununla beraber adamın herkesin bir vazifesi var ve onun için dünyaya gelmiş demeye çalıştığını farkettim. Teleolojik psikoloji. Benim vazifem ne?

Ben buna dar manada inanan biri değilim. Herkesin bir vazifesi var eğer vazife tanımını genişletirseniz doğru olabilir. Yoksa vazifeyi tanımlarsan, herkesin bir vazifesi olamaz. Herkesin bir vazifesi olması için herkesteki müştereği bulmak lazım. Bu da tecrübe oluyor. Anlam bile değil, ifadeye, anlama dökülemeyen tecrübe de çok.

Neden varız? Tecrübe etmek için. Bu tecrübeler neye yarıyor? Tecrübemi benden başka bir tecrübe eden daha olmalı.

Allah tecrübe etmez. Allah yaratır.

[Demzen]