Kurbanda neyi kurban edeceksin demiş. Boş lafları kurban edeceğim. Kabul edilir mi? Sanmam. Boş laf kıymetli değil, kurban kıymetli olur.

Gereksiz anlam üretmezsen modern hayatta üretilen on simgeden dokuzu lüzumsuzlaşır. Buna engel olmak için eskisi, yenisi farketmeden yorum yapıyoruz. Kurban şudur, oruç budur. Basit, dümdüz, herkes yaptığı için yapılan ve kendi içinde bir keyfi ve göreneği olan ibadetler işte. Anlamını genişletmek zorunda hissetmenin anlamı nedir?

Modernliğin utancı. Kurbana anlam yüklemek zorundayız çünkü yedi kişi bir danaya girip, etler daha seğirirken kavurma yemek için kurban kesildiğini düşünmek hoşumuza gitmiyor. Ben bu ilkindeki motivasyonu, basit insanların basit motivasyonlarını anlam üreteci filozoflardan daha saygıdeğer buluyorum. Kavurma güzeldir. Kurban olur. Boş laftan ve boşluktan üretilen anlamdan kurban olmaz.

Sevdiğinden, kıymet verdiğinden kurban et. Oğlunu kurban edebilir misin? Cebrail uyanıkken elime bıçak tutuştursa da hayır. Bu soruyu sorabilmek için önce bir oğlunun olması lazım. Oğlum yokken bu sorunun anlamı yoktu. Çok basit bir soruydu. Teorik teslimiyet sorusu. Olmayan oğlunu kurban edebilir misin? Tabii ki.

O halde kurban edilebilecek bir şeylerin olması da lazım. Felsefecilerin kurban edeceği en kıymetlileri düşünceleri. Onun da Allah'ın katındaki kıymeti nedir, bilemiyoruz.