Erkeğin istediği kadının üzerindeki etkisini hissetmek. Ben bu kadını halden hale çevirebiliyorum.

Kötü halden iyi hale veya iyi halden kötü hale de çevirebilirsin. Etkileyicilik arzusu iki durumda da tatmin edilir.

Kahramanlık arayışının temeli bu. Yani, ulaşılamaz bir kadına ulaşmaya çalış, veya kurtarması zor bir kadını kurtarmaya... Yürümesi zor, çok takla gerektiren, gizli saklı, toksik ilişkilerin daha keyifli olmasının sebebi de bu. Kendi etkini görebileceğin daha parlak bir ayna. Kahraman, kral, büyücü veya şakacı arketiplerinin hepsine hitap edebilen bir oyun alanı. Kadın oyundur çünkü.

Sıkılman da bundan. Ulaşılamaza ulaşılıp, kurtarılacak kurtarılmış, kadın çocuğa kavuşturulunca huzur içinde orta yaş bunalımına giriyorsun. Hayat bitmiş. İşe git gel, çocukların notlarına, karının harcamasına kafayı tak. Bunların verdiği bir heyecan olmadığı için bunal, bunalınca heyecanı işinde, hastalıklarda, kavgada, başka kadınlarda, kendine zarar verdiğin alışkanlıklarda aramaya çalış. Kendini sabote et. Kadın üzülsün ve kadın üzerindeki etkini gör ve yeniden kahraman olmak için bir fırsatın olsun.

Erkeğin derdi heyecan verici yolculuklardır. Kadının derdi de bu heyecan verici yolculukların sonundaki ödül olabilmek. Erkeğin gezip geldiğinde kabul edilebilmesi de bundan. Gitti ve sakalı ağarmış olarak yine bana geldi.

Kahramanlık ve sıkıntı arasındaki bu samsaradan nasıl kurtulursun? Kurtulmak gerekir mi? Belki samsarayı olduğu gibi kabul ettiğinde, lilanın hep varolduğunu ve varolacağını kabul ettiğinde nirvanaya ulaşacaksın.

[Demzen]