Bilgisayara LocalAI ve Llama-2 kurdum. ChatGPT'nin bilgisayarda çalışanı ama sadece İngilizce biliyor. Türkçe de öğrenir diye tahmin ediyorum.

Teknik sorularda iyi. Bir yazıyı verip onun hakkında soru sorabiliyorsunuz. Mesela:

Bu soruyu çoğu insan cevaplayamaz. İnsanların yaptığı ve bunların yapamadığı şeylerin Internet'e aktarılamayan şeyler olması muhtemel. Formelleştirilen herhangi bir şey üzerinde akıl yürütmek makinelerin, insanlardan daha iyi yapacağı bir şey. Formelleştirmek de medeniyet dediğimiz meselenin başı. Konulara kağıda dökmeden, yazmadan, havada bırakarak, en fazla bin kişi bir arada yaşayabilir. Yapay zeka bu sebeple bütün bu medeniyet macerasının neticesi. Analog yerine dijital kullanılabilen her yerde yapay zeka bulunabilir, çünkü formellik, kurallılık, taklit edilebilir.

Bu taklit edilebilirlik insanlara da yarıyor. İnsanların çoğu fikirlerini taklit ederek alıyor, burada nasıl düşünmem gerek? Makineler de taklit edebilmeye başladığında, onlar da düşünüyor mu? diye soruyoruz. Aslında taklit etmek düşünce midir? diye sormak lazım. Birinden duyup, diğerine azıcık değiştirerek aktardığımız fikirler, düşünmek mi sayılıyor? O halde makineler de yapıyor işte bunu.

Makinelerin asıl ortaya çıkardığı mesele bu. Medeniyet dediğimiz insanların ekseriyetinin çok da düşünmemesi üzerine kurulu. Sosyal normlar bunun için ortaya çıkmış, her şeyi başından düşünmeye çalışınca --ürettiğin düşüncenin de o kadar orijinal olmaması bir yana- fonksiyonel olmaktan çıkıyorsun. Toplumun parçası olarak fonksiyonunu hakkıyla ifa etmek için kendini düşünüyor sayacak kadar, başkalarını taklit ederek, onların düşüncelerini azıcık değiştirerek düşünmen gerek. Fazla düşünürsen fonksiyonel olmaktan çıkarsın. Makineler de fonksiyonel olacak kadar düşünüyor. 1 Trilyon parametrelik modellerinde üretilmiş metinleri bize satıyor. Biz de zaten en fazla o kadar düşündüğümüz için bu makinelerin düşündüğünü düşünüyoruz.

90'ların ilk yarısında ilk PC bilgisayarımı aldığımda dedem bu ne işe yarıyor, her şeyi biliyor mu? demişti. Internet yok o zamanlar, bilgisayarda da en fazla birilerinin tezlerini yazıyordum ve çoğunlukla oyun oynuyordum. Bu soru beni şaşırtmıştı. Bir makinenin her şeyi bilmesi mümkün mü? Her şey bilinebilir miydi?

Bugünlerde LLM'lerle uğraşırken otuz sene önceki o diyalog aklıma geliyor. Bilgisayarım hala her şeyi bilmiyor ama Internetim yokken de çalışan bir arama motorum var artık. Ona şöyle sorular sorunca bana cevap veriyor.

[Demzen] #yapay zeka #llama #akıl