Borderline ve narsist kişilerle ilişki kuran bakıcı karakterleri hakkında bir kitap okuyorum. Bakıcı, koruyucu, kurtarıcı.

Narsist/borderline kişilikle bu kurtarıcıların kurduğu ilişkilere drama üçgeni adını veriyor. Kurban/kurtarıcı ilişkileri hakkında daha önce de Türkçe bir şeyler okuduğumu hatırlıyorum ama orada bu üçgendeki rolleri tam anlamamıştım. Bir taraf devamlı kurban, diğer taraf devamlı kurtarıcı gibi davranır gibi düşünüyordum.

Burada bahsettiği üçgende, üç rol iki kişiye dağıtılıyor. Roller kurban, kurtarıcı ve suçlayıcı. Bu üçgenin devam edip gitmesi için bir tarafın genelde kurtarıcı karakterinde, diğerinin de kurban karakterinde olması lazım. Ancak bu roller stabil değil, arada bir kurtarıcı da kurban da suçlayıcı rolüne bürünüyor. Kurtarıcı yorulduğu veya kurbanın kendiyle ilgili sorumluluk almadığını düşündüğü için, kurban da yeterince kurtarılmadığı için karşı tarafı suçlamaya girişiyor.

Kitabın bu üçgenden kurtulmak için neler dediğini henüz okumadım. Tecrübem eğer bu üç rolden birini kabul etmiyorsanız bu ilişkilerin kesildiği yönünde. Üç rolden birini kabul etmemenin de en kısa yolu susmak, kurtarmıyorum, kurtarılmayı beklemiyorum ve suçlamıyorum. Karşınızdaki insan bu üç rolden hangisine gireceğini bilemeyince krize giriyor. Diğer ikisi mümkün olmadığı için suçlayıcı oluyor, sustuğun için suçlamaya başlıyor. Ağzına geleni söylüyor ve ağzına geleni söylediği için de seni suçluyor. Onu bu stresten kurtarmadığın için yine seni suçluyor. Hasbelkader kurtarsan, kurtardığın için suçluyor. Yardım etsen yardım ettiğin için, etmesen etmediğin için, konuşsan onun istediklerini söylemediğin için, konuşmasan yine onun istediklerini söylemediğin için... Genel bir suçlayıcı atağı geçiriyor.

Bu drama üçgeninin nadir değil, hayli yaygın olduğunu düşünmeye başladım. Erkek veya kadın dırdırı dediğimiz durumların çoğu bu üçgene işaret ediyor. Çoğu ilişki kadın ve erkek arasında denk düzlemde değil, bir tarafın kurban, diğer tarafın kurtarıcı olduğu ve bu rollerden sıkılınca da karşı tarafı suçlamaya başladığı. Evliliklerin çoğu böyle bir dinamikle yürüyor. Çoğu kadın bir beyaz atlı prens tarafından kurtarılmayı. Sonra at ölüp prens yaya kalınca da kendini atabildiği yer, kurtarıcı olacak kadar kavvam olmadığı için sadece suçlayıcı olabiliyor. Sonrası bir dırdır sarmalı.