Dün akşam bir bitki çayı karışımı içiyordum. Sekine adını vermişler. Papatya, elma, barut ağacı kabuğu ve sair. Akşamları kafeinsiz bir şeyler içmeye çalıştığım için bitki çaylarına sardırdım. İçkim yok, sigaram yok, kahvem bile artık az, bari böyle saçmalıklarda arayalım keyfi. Hala gece yarısından sonra yatıyorum ama en azından kahve içtim de ondan böyle oldu demiyorum. Elimden geleni yapmış olmanın huzuruyla kaçıyorum uykudan.

Çayın adına sekine demek biraz iddialı. Sekine veya İbranicesiyle Şekinah, Allah’tan gelen huzur ve onun huzurunda bulunmak gibi anlamlarda. Kabbala’da onuncu sefirah Malkuth ‘un işaret ettiği bir huzur. Dün Wikipedia maddesini okurken dişilik vechesi diye bir ifade gördüm. İbrani teolojisi çok tanrılı alışkanlıklardan kurtulamadığı zamanlarda Rabbin dişi tarafına dair bir kavram üretmiş. Sonradan bunu Kutsal Ruh gibi de yorumlamışlar. Bizim girişimcinin papatyaya kakule ekleyerek satmaya çalıştığı kavram teslisin üçüncü vechesi.

Sabahları çektiğim kartlar var. Rumi Tarot diye bir desteden. Nefes alırken karıştırıp çekiyorum. Nefes tutarken zihnimi toplayıp düşünmek için. Bu sabah orada da çıktı sekine. Kartın adı Azize ve açıklamasında yine bu dişil vecheden bahsediyor. Kadın eskiden huzur veriyormuş anladığım kadarıyla.

İslami literatürdeki izahında ise herhangi bir dişilik alameti yok. Tüm yorumlar Allah’ın kalplere indirdiği emniyet üzerinden yapılmış, gerek Hz. Peygamber’in yanında bulunanlara, gerekse müminlere Allah tarafından indirilmiş emniyet hissi. Bu daha çok Allah'a ve sıfatlarına dişilik atfetmenin abesliğinden olabilir.

Bu emniyet hissinin dişi unsur ile bağlanması hayli eski bir düşünce olmalı. Şimdilerde dişi unsur dediğimizde sekinenin tam olarak korumaya çalıştığı şehvet ve sair hisler akla geliyor. Modern dişiliğin şefkat ve emniyet tarafı yok, o dünya için hak arayan ve eşitlik peşindeki kadın, ucuz ürünlerin reklamında kullanılan müstehcenlik, tatmin edilemeyen bir mücadele hissi uyandırıyor. Zamanın kadınlarının sekineyle benim gördüğüm bir alakası yok. Şahsi önyargılarım da etkili olabilir ama ben daha çok dünyadan kadına değil, kadından sekineye sığınılan bir dünyada yaşıyorum.

Zaman değişmiş. Tanrıça artık dış organları güzel demek, bunun doğuruculuk, şefkat, koruyuculuk, emniyet vasıfları yok. Biz artık orospulara tapıyoruz.

[Demzen] #kadın #sekinet