Devlet nedir? Devlet bir insan çiftliğidir. İnsanların birbirinin etinden sütünden faydalanmak için kurduğu bir çiftlik. Bu çiftlik diğer türden çiftliklerden çeşitli yollarla ayrılır. Mesela herhangi bir çiftliğin aksine devlet tarih veya kültür denen bir takım kavramları da destekler. Bir sığır çiftliğinde sığır tarihiyle ilgili kimseyi göremezsiniz ama devletler tarihçileri vardır ve bu sayede diğer çiftliklerden ayrılırlar.

O kadar ayrılırlar ki, kendilerinin bir çiftlik olduğunu bile unutmuş olabilirler. Daha doğrusu vatandaşları unutmuş ve kendilerinin o hikayenin parçası olduğunu düşünüyor olabilir. İnekler bir çiftlikte olduğunun bilincinde ve çiftliğin onları beslemesinin asıl sebebinin farkında olsaydı insanlardan daha bilinçli olurdu.

Daha bilinçli ne demek? Aslını biliyormuş gibi. Bilinç dediğimiz bir hikaye neticede, benim bilincimi paylaşıyorsan benim hikayemi paylaşıyorsundur. Bilinçli müslüman --yaptıklarının şuurunda olan ve bunların haram, helal veya mendup olup olmadığını bilen müslüman, --bilinçli insan kullandığı plastik pipetlerin doğaya zararının farkında olan insan, --bilinçli Türk vergisini verirse devletinin daha göneneceğini bilen Türk. Buradaki anlamıyla bilinç aslında insanların topluluk içine yerleşmesi için gerekli bir hikaye.

Bilinçli inek nasıl olurdu? Bizi kesiyor yiyorlar ama türümüz insanların da sayesinde diğer türlerden çok daha yaygınlaşmış. Yalan da değil, kartalların sayısıyla tavukların sayısına bakarsan, ikincisinin bu bilinç sayesinde hayli gönendiğini görürsün. Biz de avcı toplayıcılar kadar özgür olsaydık bu kadar gönenmiş olamazdık. Birlikte kuvvet var ve bu özgürlüğümüzden fedakarlık etmekle mümkün.

Yine de burada bir tuhaflık var tabii. Bize bilinç diye sunulanların çoğu, tavuklara sunulsa yemezler. İnsanın kendini feda etmesinin bir sınırı var. Tavuklar kendilerini feda etmek için kandırılmaya ve bütün ömürlerince bedavadan yeme ihtiyaç duyuyor. İnsan için böyle değil, insana hikayeler anlatıyorsun, sen öleceksin ama devlet yaşayacak, bu millet gönenecek, dünya Türk olacak falan ve hayatı boyunca eziyet çektiği yetmemiş, yaşamak için, vergi verdiği için süründüğü yetmemiş, bir de hayatını veriyor. İnsan hayatı çok ucuz dedikleri bu, tavuklar ve inekler bu kadar kolay kandırılmıyor, onların etinden sütünden faydalanmak için en azından beslemek gerekiyor. İnsana hikaye kafi.