1 Ocak 2024 sabahı Filistin'le ilgili gösteriye gittim. Bir nevi evin önüne gösteri gelmiş, ben de katılayım hesabı. Yenikapı'da olsa gitmezdim herhalde. Metroya binip gidecek kadar ciddiye aldığım bir aktivite değil, itiraf etmek gerekirse.

En son 15 Temmuz'da halkımızın gösteri kültürünü müşahade etmiştim. Önemli bir gelişme olduğunu görmedim. Tarih ve saat özellikle ayırıcı seçilmişti ve gitme sebeplerimden biri buydu. Bu ülkede yılbaşı gecesi eğlenmeyi reddeden ve sabahında Gazze için slogan atacak insanlar var.

Gitmişken slogan da attım, şehitler ölmez, vatan bölünmez bile dedim. İki gün önce ayrılıkçı Türküm diye yazmış adam için hayli ilginç bir aktivite.

Konuşmaları sevmedim. Ben daha iyi konuşurdum. Bu kadar kalabalık insanın karşısında ders verir gibi uzun uzun konuşamazsınız. Kısa cümleler. Oraya gelmiş insanlar zaten seninle aynı fikirde, bunun için özel bir ispat gayretine gerek yok. Sadece hatırlat. Onlara bildiklerini tekrar anlat. Vurucu cümleleri tekrar et. Böyle konuşan az.

Kalabalıkta o kadar tesettürlü kadınla yanyana bulunmak da hoşuma gitmedi. Kalabalık olsun diye yapıyoruz, bunu anlarım ama yine de bunun için yollar olmalı. Ben erkek halimle o kadar kadının arasında rahat etmedim, onlar daha da rahatsız olmuştur.

Hasılı yaptığım en anlamsız aktivite sayılmasa da, savaşla ilgili herhangi bir faydası olacağını sanmam. İçeride biz de buradayız demeye yaramış olabilir. Benim maksadım da buydu zaten.