1

https://www.quantamagazine.org/to-pay-attention-the-brain-uses-filters-not-a-spotlight-20190924/### 2019-11-07 23:21

Halassa’s findings indicate that the brain casts extraneous perceptions aside earlier than expected. “What’s interesting,” said Ian Fiebelkorn, a cognitive neuroscientist at Princeton University, is that “filtering is starting at that very first step, before the information even reaches the visual cortex.”

There’s an obvious weakness in the brain’s strategy of tossing out sensory information this way, though — namely, the danger that the jettisoned perceptions might be unexpectedly important. Work by Fiebelkorn suggests that the brain has a way to hedge against those risks.

When people think about the searchlight of attention, Fiebelkorn says, they think of it as a steady, continuously shining beam that illuminates where an animal should direct its cognitive resources. But “what my research shows is that that’s not true,” he said. “Instead it seems that the spotlight is blinking.”

2

Tabiatı uyumlu olanın sana uyumlu olmasını beklemek biraz fazla büyük bir beklenti. Uyumlu kişinin senden başka uyacağı ailesi, düşüncesi, fikri, dini, mezhebi, cemaati bulunur. Bu konuda onu suçlamak da mümkün değil. Çünkü uyumlu olmayı ona bunlar öğretti ve sen şimdi onlara uyumsuz olup, seni dinlemesini bekliyorsun. Büyük ve anlamsız bir beklenti.

Devrimi uyumsuz olanlar yapar bu sebeple: Bir şekilde dışarıda kalmışlar, uyumlu olmayı öğrendiğinde artık devrimden vazgeçmişsin demektir. Ancak uyumsuzların da aynı uyumsuzluğu göstermeleri biraz zor tabii, o sebeple devrim önce kendi çocuklarını yer. Uyumsuzlar düşman karşısında bir olup onu yıkarlar, bir ihtimal, ama artık düşman ortadan kalkıp yeni bir uyum gerektiğinde, kendilerinin yine dışarıda kaldığını göreceklerdir.

3

Start With No - Notes from the audiobook

  • Avoid neediness
  • Know your & adversaries budget: Time, Energy, Money, Emotional
  • Know who decides in their organization
  • Don't make a phone call or meeting without a clear agenda
  • Start with no: Yes & maybe are worthless

4

Brain's natural state is bliss and happiness. Negative thoughts can be considered as error signals to this natural state.

Some people think that stress is a necessary part for them to work & function. Meditation gifts them a joy, bliss and energy that in fact they do more.

Modern life disturbs this natural state, though from the animal world we can deduce that life itself is not that bliss and happiness. You have to be aware.

But, will say the Zen master, you have to be happy to be aware or aware to be happy. These are not separate.

Then, I'll say, the concept of happiness that we think we know is flawed and telling stories on top of this flawed concept is an error for the enlightened. Seek not happiness, seek awareness.

5

Sıkıcı. Neden sıkıcı? Sana verileceğini umduğun bir şey yok ama bol angarya var.

6

Dinsiz ahlak olur mu? Tanrı inancı insanların daha ahlaklı olmasını sağlıyor mu? Yoksa onların zaten ahlaklı olan bünyelerine bir gerekçe mi sunuyor? İnsanların içlerine bir korku salıyor mu, yoksa onlara ahlaklarını izah etmek için araçlar mı veriyor? Artık bu ikincisi olduğu kanaatindeyim.

Dindarlık insanları daha ahlaklı yapmıyor, ahlaklarını daha güvenle yaşamalarını sağlıyor, fazla tereddüt etmeden doğruyu seçme imkanı sağlıyor ama ahlaksızlık imkanıyla başbaşa kaldığında dindar ve gayrıdindar arasında önemli bir fark yok.

Soru o sebeple dinsiz ahlak olur mu? değil ahlaksız din olur mu? şeklinde olmalı.

[Yeni Yazılar]