Hayat. Bize istediklerimizi istemediğimiz yollarla getiren anlaşılmaz yumak. Ne anlatmak istiyorsun? Ne söylemek istiyorsun? Ne düşünmek işine geliyor?

Kazanmış olabilir miyim? Neyi kazandım? Hayatı? Neyi kaybettim? Ne kaybettiğini bilmediğin bir hayatta ne kazanmış olabilirim?

Rol yapmayı bırakmaktan bahsediyoruz. Kazanmak diye bir şey varsa, rol yapmak mecburiyetinde olmamak. Kendimi kazanmak. Pek çok insan için ulaşılmaz ve yine bazıları için anlamsız sayılabilecek bir kazanç. Kendini kazanmak için diğer tüm kazançlardan vazgeçmen gerek. Onları kazanmaya çalışırken kendini kaybediyorsun.

Kendini kazanmanın tek yolu diğer kavgaları bırakıp çıkmak değil tabii. Diğer kavgaları kazanırken de kendimi kazanmaya çalışabilirim. Önceliğim bu olursa. Diğer kavgalar geçici olursa. Para kavgası yaparken kendimi kaybetmezsem veya para kavgasının asıl aksadının kendini kazanmak olduğunu unutmazsam.

Mümkün ama muhtemel mi? Gördüğüm kadarıyla hayır.

Şeytan -- veya Pressfield'ın "direnç" dediği her neyse, sana kendinle olan kavganı kaybettirmek için daha büyük, daha çeldirici başka kavgalar sunuyor. Bunların bazısını kazanıyorsun ve daha büyüklerini sunuyor. Şeytana şeytanlık yaparak kendinle kavgayı kazanabilir misin?

Para ile kavganı kazanmak için ona bir üst limit koyabilmek gerek mesela. Şu kadar para kazanacağım ve bu bana yetecek. Yetecek mi? İnsanlardan çok nadiri bana şu kadar yeter deyip, o kadarını kazandıktan sonra orada duruyor. Yetiyor mu? Yetmiyor.

Başarıyla olan kavga da böyle. Bir başarı kazanacaksın ve sonra adını kimse duymasa da o sana yetecek. Böyle bir başarı var mı? Bugün dünyanın en iyisi olsan, yarın galaksinin en iyisi olmaya çabalayacaksın.

Bütün ilişkilerde, eğer nihayetinde kendini kazanmak istiyorsan sınırlarını da kendin belirlemelisin. Para ile kavgayı kazanmak için, hayatının merkezinden çıkarmak için kazancından az harcıyor olman gerek mesela. Ne kadar az veya çok param olursa olsun, hayat tarzım değişmez diyebilmen. Başarı ile ilişkinde kendinle başardıkların arasında bir sınır olması lazım. O başardıklarına asla ulaşamayacak insanların da bazı konularda senden daha iyi olduğunu kabul edebilmen. Kadınlarla ilişkinin tutarlı, dengeli, açık, iki insan arasındaki normal ilişki biçimlerinden olması lazım.

Devamlı peşinden koştuğun ve ne olursa olsun kazanmaya ahdettiğin kavgaların kazananı olmayacak. Olsa da sen olmayacaksın. Daha her zaman sana daha çeldirici bir kavga konusu sunacak, daha güçlü, daha zengin, daha güzel, daha büyük, daha başarılı bir şey olma ihtimali her zaman belirecek. Amacın bunlar olduğu sürece de kendini kazanmaya çalışmak aklına gelmeyecek, olmadığın bir şey olarak başarılı, zengin veya büyük olacaksın. Rol yapmaya devam ederek.