Tatbik öğretmenlerin en iyisidir demiş Syrus. Benjamin Franklin de eklemiş, tecrübe zorlu bir öğretmendir ama aptalların başka çaresi yoktur.

Uygulanmayan bilginin bilindiği ne kadar doğru olabilir diyeyim ben de. Uygulanamayan bilginin bilgi olması mümkün müdür? Bilgi, bir şekilde insanın duyularıyla bağlantılı. Bu bağlantının doğru kurulması için sadece kağıt üzerindeki bir takım işaretlerden değil, duyuların normalde kullandığı cinsten oluşması daha iyi olur. Kağıt üzerindeki bilgi zamandan ve bağından koparılmış, ezeli ve ebedi gibi duruyor. Bunu alıp günün bir vaktine yerleştirmeye çalıştığınızda ne kadar doğru, ne kadar anlamlı, ne işe yarar öğrenmiş oluyorsunuz.

Hayatlarımız artık iyice sanallaştığı için, bilginin gerçeği de sanallaştı. Duyularımızı esir alan cihazların arasında gerçek hükmünü artık iyice kaybetti. Eskinin kağıt üzerindeki bilgisinin gerçek olmadığını anlatmak kolay, şimdi ekranda gördüğümüzün bilgi olmadığını anlatmaya çalışıyoruz.

Gresham Kanunu'nun bilgiye uyarlanmışı da olmalı: Kötü (kalitesiz) bilgi, iyi bilgiyi kovar. Çünkü insanlar kendi kafalarındakine uyan yalanı, uymayan gerçeğe tercih ederler. İnsanın inanılır yalan üretme mekanizması geliştikçe, hayatlarımızın büyük kısmı yalan dolandan ibaret hale geliyor.

Bir yerde tecrübe tabii ki gerekecek. Bir yerde bütün bu sanal dünyanın sonu gelecek, tecrübe bize gerçeği öğretecek. O zaman bütün bu aptallığımızın sonucunun ne olduğunu göreceğiz.