Bedava yapabileceğin bir iş bulup, bundan para kazanmayı düşün demiş. Çoğu insan için böyle bir iş yok. İnsanların çalışmak hevesi yok. Benim gibi inekler sanıyor ki insanların bir işi sevmeleri mümkün. Ben bunu çok az insanda gördüm.

Hem işin içine para girince sevgi de kalmıyor belki. Sevdiğin işten para kazanmak, insanı soğutuyor belki. Belki para sevgisiyle, iş sevgisi bir arada yürümüyor.

İnsanın işle olan münasebeti de bir savunma içeriyor, benliğini nasıl ki insanlardan korumak için psikolojik mekanizmalar geliştiriyor ve bunlara kimlik diyorsun, işe karşı da bir savunma geliştirip buna eğlence diyorsun. İnsanların eğlence diye yaptıkları iş diye yaptıklarından da saçma ama eğlence üzerinden dayatma olmadığı için çalışmak yerine eğleniyoruz.

İnsanın parayla münasebeti, tuvaletle münasebetine benziyor. Hayatın temel taraflarından biri ama üzerinde konuşmak, devamlı konuşmak, hep ondan bahsetmek çirkin. Kafayı parayla bozmuş insanın, bağırsakları fazla çalışan insanla bir benzerliği var ama hepimizin düşüncesinin arka planında para önemli bir yer tutuyor.