Kimseye yatırım tavsiyesi vermek zorunda kalmadım ama geçenlerde birine, Bitcoin'le ilgili konuşurken en iyi yatırım unuttuğun yatırımdır dedim. Yoksa hayatın yatırımı takip etmekle geçer.

İnsanın zihni kapasitesi sınırlı, eskiden aynı anda takip edilebileceklerin sayısının takriben 7 olduğunu biliyordum, Your Brain at Work kitabından 7'nin bile çok olduğunu, çoğu insan için bu sayının en fazla 4 olduğunu öğrendim. Beynimde, kısa süreli hafızamda aynı anda 4 şeyi takip edebilirim. Bu dört şeyin birini Bitcoin'e, diğerini dolara, bir diğerinin kafede oturan kıza, öbürünü de o gün nerede yemek yiyeceğime ayırırsam başka bir iş yapamam, hayatımı bunlar meşgul eder.

Zamanımızın en büyük derdi bu: Zihin hijyeni. Bilgi edinmek zor değil, çok kolay, asıl zor olan gerekli bilgiyi edinmek. Yoksa hayatımız (çoğumuzun olduğu gibi) gereksiz ve otuz saniye sonra unutacağımız bilgileri öğrenmekle geçiyor. Zihninin kapasitesi sınırlı, bunu kabul edersen, bunu bilmeye gerçekten gerek var mı? diye soruyorsun. Gerçekten bunu öğrenmeye, okumaya zaman ayırmalı mıyım? Buna dikkatimi vermeli miyim? Buna dikkatimi verirsem, nelerden dikkatimi kaçırmış olurum?

Doğru hayatın yolu doğru şeylere dikkat etmekten geçiyor. Neyin doğru olduğunu da çoğu zaman yanlış şeylere dikkat ederek öğreniyoruz. Bir konuyla ilgilenip, sonra ilgilenmeyi bırakabilmek, sevmediğin kitabı okumadan, sevmediğin insanla daha fazla zaman geçirmeden, manasız bütün tweet'lere bakmadan, bütün haberleri öğrenmeden bir kenara bırakabilmek bu zamanın süper yeteneklerinden biri.