Tükenmişlik hissinin sebebi nedir? Yazılım geliştirmede oluyor, bazen duyuyorum. Bir süre sonra insanlar program yazmaktan soğuyorlar. Belki üç ay, belki altı ay ara vermek gerektiğini söylüyorlar.

Çok çalışmaktan değil de, çalışarak yaptığın yatırımın karşılığını alamamaktan olduğunu söylemiş birisi. Benim program yazmakla ilgili bunu yaşamayışımın sebebi de muhtemelen beklentimin zaten program yazmak olması. Onunla başka bir yerlere gitmeye çalışmıyorum. Son altı aydır yazdığım bir program var ve hemen her modülü iki üç defa değişti. Yorulmuyorum. Bir yere yetişmeye çalışmayınca deneme yanılma daha kolay oluyor.

Tükenmişlik hissettiğim başka bir alan var. Bunun sebebi muhtemelen programlamaya baktığım gibi bakamayışım. Benim için bir yatırım ve beklenti alanı ve emek verip, karşılığını alamadığımı görünce, yeter diyorum.

Bir şeyleri suçlayıp geçmek de mümkün tabii. Herkesin yaptığı, şu şöyle olsaydı, böyle olsaydı diye tafsilatlı laf öbekleri üretmek. Bunun da faydası olduğunu sanmıyorum. Benim bu yıldırıcı ilişkilerin, neden program veya yazı yazmakla ilişkime benzemediğini soruşturmam gerekiyor.

Geçilecek bir sınav, aşılacak bir dağ, yürütülecek gemiler oluyor hep. Yığılı beklentiler oluyor. Oyun bu beklentilerin karşılıklı olması esasına göre kurulmuş. Ancak bir taraf beklenti karşılayamaz veya karşılamak istemez durumdaysa, oyunun dengesi bozuluyor. Denge bozulduğunda hemen müdahale etmek veya bırakıp çıkmak yerine yatırım yapmaya devam edersem, bir süre sonra yığılıp kalıyorum. O noktada, eğer yeterince bağlanmışsam bırakmak da mümkün olmuyor. Karşı tarafı değiştirmenin de becerilerimin ötesinde olduğunu veya gerekenden fazla yatırıma muhtaç olduğunu düşünürsem, yığılıncaya kadar idare etme moduna geçiyorum.

Hikayeler genelde bu şekilde cereyan etti. Sonuncusunda bu yola girdiğimi görünce kısa sürede kapattım konuyu. Zor da olsa öğreniyorum ama bir yandan da kadınlarla hedefsiz veya olduğu gibi ilişki kurmanın imkansızlığını düşünmeye başladım. Yapılacak iş, gidilecek yer, görülecek angarya vardır ve senin vazifen de bunları yapmaktır. Kadınların ilişkiden anladığının bir takım hedeflerden bağımsız düşünülmesi mümkün değil. Erkeklerin oyunu da bu hedefleri karşılayabilecek biri olduğu intibaını uyandırmak. İyi erkek olursan, karşılığında bir miktar huzur bulabilirsin. Kafesteki maymuna fıstık atar gibi huzur ve sevgi verecektir sana.

Bu oyunu çoğu erkekten daha iyi oynayabileceğimi düşünüyorum ama artık hedeflere müteallik sonlu oyun oynamak istemiyorum. That's it.