Neden yaramazlık yapmayız? Çünkü yaramazlık risklidir. Ortaya çıkar, rezil olursun, egon kırılır.

Doğru insan olmaya çalışıyorsundur, herkese de bunu söylersin. İçki içmiyorsun, paranı kumara harcamıyorsun, sigaran yok, şeker yemiyorsun, kimsenin karısıyla yatmıyorsun, günde yirmi saat aç kalıyorsun, zamanını lüzumsuz işlere ayırdığın oluyor ama bunun farkındasın en azından, inşallah daha iyi olursun.

Neden yaramazlık yapmıyorsun? Bir kavanoz nutella alıp parmaklayarak yiyebilirsin. Sabah sadece kahve içeceğine karşıdaki börekçiye gidip burnundan gelinceye kadar börek yiyebilirdin. En azından Americano yerine Mocha söyleyebilirsin. Kimse de görmez ha, kimse de bir şey demez. Öğlene yeniden acıkırdın zaten. Aynı iştiha ile yerdin barbunyalı ıspanağını.

Bunun sebebi nedir? Ahlakın bir kısmı egonun kırılganlığından, bir takım yanlışlar yaptım deyip onu kırmamak için yanlış yapmamaya çalışıyorsun. Bir kısmı kendimle tutarlı olmaya çalışmaktan, yani, evet, şeker yemiyorum deyip şeker yemek gayet mümkün, kimsenin de umurunda olmaz ama kendimle olan münasebetimde bunu izah edemiyorum. Kendi ellerimle kendi egomu çatlatacağıma, zaten artık merakım da kalmayan o çıtır çıtır baklavaları yemiyorum. Egom daha çıtır çıtır çünkü.