Bu yazı için notlar aldım ama söyleyeceklerim kafamda netleşmediği için duruyordu birkaç gündür. Konu baskı altındaki kadın. Yalnız baskı kelimesi uygun gelmedi çünkü babam örtünmem için kafama tencereyle vuruyordu diye haber yapılan bir ülkedeyiz. Baskı deyince böyle bir şey canlansın istemiyorum.

Bugün YouTube beni bu konularda eğitmeye çalşırken benzer bir şey söyledi. (Aralarında benim de olduğum) uzak durulması gereken erkekleri saydıktan sonra, hangi kadınlardan uzak durmalıyız? Hayatını baskı altında geçirmiş kadından.

(Bu arada, genelde kadınlara akıl veren ilişki koçlarının söylediklerini anlamlı bulmuyorum, linking ≠ endorsement, ama böyle buyurdu YouTube.)


Baskı demeyelim de, kontrol diyelim veya müdahale.

Kadın kontrol altında yetiştiğinde hayattaki birinci hedefi bu kontrolden kurtulmak haline geliyor. Hayattan ne istediğini anlaması için önce kontrolü aşması, kurtulması, denemesi, yanlış yapması ve (hala hayatta kalırsa ve umudunu kaybetmezse) ne istediğini anlaması.

Bu safhaların birinde karşısına çıkarsanız onun kendini anlamasına yardımcı oluyorsunuz ama bu arada ilişki eski bir tecrübeye dönüşüyor.

Kontrol mekanizmaları bizatihi kötü değil. Hayat tarzının öğretilmesi o şekilde mümkün. Zaten doğal olan o kontrol, binlerce yıldır insanlığın mirası yeni nesillere böyle aktarılıyor. Çocuklar yeterince doktrine edilmediğinde ya davulcuya, ya blogcuya, ya zurnacıya kaçar. Davulcu, zurnacı ve blogcuların hedefi olmasınlar diye onları sıkılamak gerekir. Bunlar doğru.

Ancak bu sistemin çalıştığı binlerce yıl boyunca insanların yaşama biçimleri aynıydı. Kadın babasının evinde hangi değerlerle yetiştiyse, evlenince de bunlarla yaşamaya devam ediyordu. Evlilik müessesesi de kadına bir miktar iktidar sağlasa da önemli bir özgürleşme, bireyleşme veya bunun gibi vaadlerde bulunmuyordu.

Günümüzdeki mesele hayat tarzlarının hayli çeşitlenmiş olması. Özgürlükçü alternatifleri varsa, kadınlar hayat tarzları sürdürme konusunda heveskar değil. Annesi gibi yaşamaya hevesli birine rastlamadım. Bu benim babaları gibi yaşamaya hevesli olmamamdan kaynaklı da olabilir ama genel bir özgürleşme talebi var, bunu inkar edemeyiz.

Kadın halihazırda ne istediğini bilmiyorsa, karşısına çıkan erkeklere o özgürleşme talebinin aracı veya bahanesi gibi bakıyor. Bütün aşk hikayesi de o kendini aramanın bir safhasına dönüyor.