Bu adamda bana komik gelenin ne olduğunu düşündüm. Zamanın birinde Twitter hesabımın adını Tayyar Tüyer yapmıştım. Adı onu hatırlatıyor olabilir.

Bugünkü Youtube eğitimim birinci videosu buydu. Erkekler kadınlardan ne ister? Güleryüz ve seks istiyormuşuz. Güleryüz benim aklıma gelmedi, öğrenilmiş çaresizlik mi, yoksa güvenin daha önce olması mı bilmiyorum. Sanırım kadınlara karşı genel kırgınlığımın sebebi güvensizlik. Güleryüz de olsa iyi olurdu, somurtmayı ezelden hakkı gibi gören bir kadınla beraber yaşadım ve iflahımın kesilmesinde en önemli pay suratıydı. Ancak taşıran son damla gülmeyenyüzle değil, güvensizlikten kaynaklandı.

Videoda yaptığı tahlilleri ve genellemeleri yersiz buluyorum. Erkeklerin hayatları boyunca üç dört duygu arasında gidip geldiğini söylüyor mesela. Bu benim ve etrafımdaki erkekler için doğru değil. Ama neticede meslek olarak bunu yaptığı ve daha çok erkek ve kadınla karşılaştığı için benden daha çok tanıyordur, herhalde. Kadınlarımızın da öyle duygularının farkında, kendi duygularını ifade etmeyi bilen, duygusal skalası geniş insanlar olduğundan emin olamadım.

Bu standardizasyon beni sıkıyor. Bir de yavan geliyor bu laflar. Her ilişkinin kendi dinamiği var ve böyle videolardan öğrenebileceğim bir şey olmadığına kanaat ettim. YouTube'a saygıyla ileteyim bari.

Bu da ilişkiler ve cinsellik hakkında ama Zizek çok daha eğlenceli bir adam tabii. Yukarıdaki yalınkat, her zaman doğru, içi dışı bir, basit erkek ve kadın tipolojisi yerine arkadaşlarımla bir araya geldiğimizde, ilk beş on dakika birbirimizin mezardaki anasına söveriz diyor. İnsanın içi, karanlığı, sakladığının, superegosu neyse, ona biraz haraç ödeyip, daha sonra iyi ve mutmain olmuş insanlar olarak ilişki kurulabileceğini söylüyor.

Tanıdığı günlük hayatta en sakin kadınlar yatakta sado-mazo eğilimleri olan kadınlarmış mesela.

Bir kadınla ideal ilişkinin nasıl olacağını anlatırken komik dediği bir örnek veriyor: Ben bir yapay vajina alacağım, o bir yapay penis alacak, seks işini bu iki cihazı birbirine bağlayıp halledeceğiz ve o yapay organlar seks yaparken biz de kadınla ne istiyorsak onu yapacağız, sohbet edip çay içeceğiz diyor.

Bu yalınkat bir erkekler seks ister kafasından doğruya çok daha yakın. Erkekler gerçekten seksten, onları buna iten hormonlardan kurtulmak ister. Ancak bunu yapmayarak çözmek mümkün değil. Ayrıca ilişkilerdeki başarı kıstası olarak, erkeğin kendine çizdiği hedeflerin başında geliyor. Sadece hormonal bir şey de değil, kendini takdir edilebilir, sevilebilir, katlanılabilir görmenin de parçası.

[Menfez] #ilişkiler #kadın #erkek #Slavoj Zizek #seks