Sair yerlerde görüyorum: Falanca şarkıcının saçmalaması şu kadar layk almışken, filanca bilimsel başarı şu kadar aldı diye bir mukayese. Popülerlik mukayesesi.

Popülerliğin bir bedel olduğunu düşünüyorum ama bir bedel değil, ödül olsa bile ölçü haline getirmenin doğru olduğunu düşünmüyorum. Falanca alimin hayatın sırrını sunan konuşması on kadar layk almış ama filanca şarkıcının saçmalaması yüzbin kadar. Buradaki şikayeti anlıyorum ama layk veya popülerliğin ölçü olduğunu zımnen kabul etmiş oluyorsunuz.

Popülerlik oyunu sıfır toplamlı bir oyun. Herkes popüler olamaz. Alınan layk veya ekran süresi veya başka ölçüler ne olursa olsun, herkesin aynı ölçüde popüler olması (tanım itibariyle) mümkün değil. İnsan sayısı, onların zamanları, ilgi duyup, takip edecekleri kişi sayısı sınırlı. Dikkat (petrol gibi) yenilenemeyen bir kaynak diyorlar. Bu manada anlamsız bir ölçü değil, amacınız bu mücadeleye girip daha çok insanın zihnini işgal etmekse ben ondan çok layk almalıyım anlamlı bir ölçü. Eğer işinizin tabiatı popüler olmayı gerektiriyorsa, kendi yüzünüzü, sesinizi veya yazar pozunuzu satıyorsanız, daha çok layk almak nisbi olarak daha başarılı demek olabilir.

Ancak bizim gibi normal insanların böyle bir mücadeleye girmesi, bir yandan kendi işini hakkıyla yapmaya çalışırken bir yandan da sağda solda bunun promosyonuyla, daha çok layk almakla, insanların kanalını takip etmesiyle uğraşması zaman kaybı. Eğlence sektörü dışında popülerliğin doğrudan başarıyla, etkiyle ölçülmesi zor, en başarılı doktorlar en çok layk alanlar değil, en başarılı mühendislerin sosyal medya takipçisi yok, başarılı avukatların derdi tweet cevaplamak değil. Popülerlik işini iyi yapmanın bir ölçüsü değil. İnsanlara sanki böyle bir ölçü varmış gibi yapmak da işini iyi yapma demek aslında.

Her sosyal çevrenin bir başarı ölçüsü var. Akademisyenler arasındaki atıf sayısı gibi, sosyal medya içindeyken oradaki layk dünyanın en önemli meselesi gibi gelir. O dünyanın dışında bunun bir anlamı yok. Akademik dünyanın dışındaki biri, akademisyenle tanıştığında onun ne kadar atıf aldığına bakmaz. Aynı şekilde gerçek dünyada insanlar birbirlerinin sosyal medya profillerinin ne kadar popüler olduğuyla ilgilenmez. Kafayı bunlara fazla takmak nazarımda o dünyaya fazla hapsolmaya işaret ediyor.