Evlenmeden önce bunları konuşacakmışız

Faturalar, ebeveynlik yöntemi, krediler, borçlar, din, aileyle nasıl geçinilir, çocuklara hangi inançlar aktarılır, çocukluk travmaları, cinsel beklentiler, aile sağlık geçmişi, psikolojik sağlık geçmişi, ölmeden önce yapılacak işler listesi, ev hayali, kariyer ve eğitim, politik düşünceler ve [daha kaldıysa] aklınıza gelen her şey. Sevgi yeterli değildir.

Bunların hepsini konuşup da evlenebilen var mı, merak ettim.

Geçenlerde bir arkadaşa ilişkinin ilk altı ayı içinde evlenirsem, evleniyorum, yoksa mümkün olmuyor dedim. Evliliklerin hepsi hataydı benim için. Bunları konuşsaydım da ancak o hatanın farkına daha erken varırdım. Başka bir faydası olmazdı.

İnsan bir yerde hangi hatayı yapacağını seçiyor. Evlenme hatası mı, evlenmeme hatası mı? Tecrübe ettiğim kadarıyla bu yukarıdaki konularda mükemmel insanı veya tam uyumu arayıp da bulamamak hatasındansa, sarhoşluk haliyle yapılmış evlilik hataları daha verimli oluyor. Bitseler de öğrenmiş oluyoruz, yalnızlığın müphem kekreliği yerine öfkenin ve kırgınlığın acısı kalıyor. Düşünce kalkacak güç toplamak için çabalıyorsun, hiç düşmemek gibi bir amacın varsa yürümeyi bırakman lazım.

Bundan sonrası için böyle bir niyetim yok tabii. Yediğim kazıklar yetti. Arkadaş ihtiyacım var ama bu mutena müessesemizden iflahımın kesildiğini hissediyorum. Gelecek salı dört yılın sonunda bir boşanma kararı çıkarsa, boşandıktan sonra evlenmeye bakışın değişir mi diye soranlara nihayet değişmedi diyebilirim.

[Menfez] #evlilik #hata