Karşındaki insanın ihtiyaçlarını ne kadar biliyorsun? Bir tartışmada onun yerine ne kadar tartışabilirsin?

Çiftlerin yapabileceği en iyi iletişim alıştırmalardan biri. Başka yerlerde de okudum. Baktın aynı konular tekrar ediyor, tartışmalar hep aynı güzergahta geziniyor, biraz da rolleri değişelim de. Sen benim adıma konuş, ben de senin adına, bakalım beni ne kadar anlamışsın ve ben de seni ne kadar anlamışım.

Rosenberg'in bunu ezberden değil, karşındaki insanın ihtiyaçlarını anlatmak için yap diye eklemiş. Sen güvenilmez bir insansın gibi yargı dağıtmak yerine, sana güvenmeye ihtiyacım var gibi mesela.

Zamanında boşanma mevzuu açılmadan önce buna benzer bir şey denemiştim. Senin dilinden mektup yazacağım, bana kaç vereceksin? 10 üzerinden 9 vermişti. O ise bana yazamadı. Aylar sonra yazdığına ise not verecek bir şey bulamamıştım.

İnsanlar ikili ilişkilerde kendi fikirlerine sıkı sıkıya bağlanınca daha iyi iletişim kurduklarını düşünüyorlar. Bu dilini bilmediği turiste bağırmaktan farklı değil, kendini daha çok gösterince daha çok anlaşılmıyorsun. Bunun yerine karşındaki insanın dilini öğrenip, tam olmasa da anlama gayreti göstermek daha iyi bir iletişim demek.