Kendini nasıl tanırsın? Bir ayna lazım bunun için. Bir horoskop lazım veya. Burcunu bilmen, doğum saatini bilmen. Kim olduğunu öğrenmek için bir sistem lazım. Sistematik olduğuna inanıyorsun her şeyin, kendin de bu sisteme dahilsin.

Kendini tanımak için neden horoskop lazım? Kim olduğunu bilmiyor musun?

{{< twitter 1434675499377127425 >}}

Astrolojiyi bir espriden öte ciddiye alanların düşünme yeteneklerinin sınırlı olduğuna kanaat ettim. Bugünlerde okuduğum kitapta yanlışlanamaz sistemlerden bahsediyor, Adler'in her şeyi aşağılık kompleksiyle izah eden kuramları, komplo teorileri ve astroloji gibi her şeyi izah eden ve asla yanlış olamayacak sistemler. Bir başka deyişle din.

Yukarıdaki tvitte 16 personalities gibi sitelerdeki testler vasıtasıyla öğrenebileceğiniz MBTI sisteminin de bu yanlışlanamaz astroloji gibi olduğunu söylemiş. MBTI eğitimli sınıflar için astroloji zira düz astroloji artık ben düşünce engelli bir cahilim demek. Oturup dümdüz yıldızlara tapsam gülersiniz ama bunları ciddiye alıp dinliyorsunuz işte.

Myers-Briggs neden astrolojinin benzeri? Çünkü bir defa benzerlik aramaya başladığınızda buluyorsunuz. Sistem seni bir kutuya bırakıyor, INFP oluyorum mesela veya yengeç burcu oluyorum ve oradan sonra bunun yanlışlanma imkanı yok. Astroloji'de de yükselen burcu, ay burcu, bilmemne evi, falanfilan açısı derken hayli yüksek sayıda değişken var. Her şeyi izah edecek kadar çok. MBTI 4 farklı değişken tanımlıyor. Bu değişkenlerin de dereceleri var ve tabii ki her şeyi izah edebiliyor.

Her şeyin izah edildiği sistemlerden uzak durun diyordu Black-Box Thinking'de. Zira yanlış yoksa, ortada öğrenecek de bir şey yoktur. Kendinizle ilgili bir şeyler öğrenmek istiyorsanız, doğru aynalar arayın. Doğru aynalar için de aynanın yanlışlanabilir olmasına bakın, her zaman çalışan ayna sizi olduğunuz gibi değil, başka bir şeyi gösterecektir.